Jak poszukiwać potencjalnego miejsca praktyki?
Wskazówki dla studentów zainteresowanych wyjazdami na praktyki zawodowe w ramach Programu Erasmus+.
Zagraniczna praktyka zawodowa w ramach programu Erasmus+ służy zdobyciu praktycznych umiejętności powiązanych ze studiowanym kierunkiem, musi być integralnie związana z daną dziedziną, tokiem studiów i oczekiwanymi kompetencjami absolwentów. Może mieć ona charakter obowiązkowy (praktyka stanowi integralną część studiów, jest ona zaliczona i uznana w ramach danego roku po powrocie) lub nieobowiązkowy (praktyka umożliwia zdobycie dodatkowych kompetencji i umiejętności), w tym drugim wypadku uczelnia ma obowiązek odnotowania takiej praktyki przynajmniej w Suplemencie do Dyplomu.
Praktyka Erasmusa może trwać od 2 pełnych miesięcy do 12 miesięcy w ramach jednego roku akademickiego. Uczelnia nie gwarantuje wypłaty stypendium na pełen okres trwania praktyki (pow. 3-4 miesięcy).Inaczej niż przy organizacji studiów, realizacja praktyk nie wymaga wcześniejszego podpisania odrębnej umowy pomiędzy instytucjami. Aktualnie kandydaci samodzielnie wyszukują miejsca praktyk, dzięki czemu są one "na miarę", tj. spełniają oczekiwania obu stron i są elastycznie dostosowane do indywidualnych potrzeb kandydatów. Firma, w której odbywa się praktyka musi znajdować się w kraju uczestniczącym w Programie Erasmus+ (państwa członkowskie Unii Europejskiej, trzy kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego- Islandia, Lichtenstein, Norwegia, oraz kraj kandydujący- Turcja).
Praktyka nie może odbywać się w instytucjach unijnych, w instytucjach związanych z zarządzaniem funduszami unijnymi, a także w instytucjach dyplomatycznych i przedstawicielstwach własnego kraju.
Poszukiwanie pracodawcy
W programie Erasmus+ samodzielnie poszukujesz firmy lub instytucji, w której będziesz realizować praktykę. Sprawdź wskazówki, jak znaleźć pracodawcę.
Możesz szukać ofert w dowolnej firmie, instytucji, organizacji NGO w jednym z 32 krajów programu. Ważne, by program praktyki był zgodny z Twoim kierunkiem studiów, a w zasadzie z szeroko pojętą dziedziną „ekonomia”. Jeśli masz wątpliwości co do zgodności proponowanego zakresu obowiązków z Twoim kierunkiem studiów, skontaktuj się z nami.
Im wcześniej zaczniesz szukać pracodawcy, im więcej aplikacji wyślesz - tym większa szansa na znalezienie atrakcyjnych praktyk, także z wynagrodzeniem.
To Ty decydujesz o miejscu i pracodawcy; od Ciebie w dużym stopniu zależy na ile praktyka będzie rozwijająca, pasjonująca i zgodna z oczekiwaniami!
Możesz poszukiwać ofert w portalach pracy, portalach społecznościowych, pytać byłych uczestników programu. Możesz wpisywać w wyszukiwarkę frazy zawierające nazwy miast, państw czy stanowisk, połączone ze słowem „internship”, „placement”, „traineeship” czy „Erasmus”.
Możesz również poszukiwać z mapą Google firm z danej branży w danym miejscu - masz praktycznie nieograniczone możliwości – wybór należy do Ciebie!
Jeśli poszukiwanie pracodawcy nie przynosi efektów lub nie wiesz od czego zacząć, umów się na spotkanie on-line lub napisz na erasmus@upjp2.edu.pl
Uczelnia zaleca studentom i studentkom samodzielne znalezienie instytucji przyjmującej. Proponujemy poszukiwanie wśród ofert współpracy na stronie internetowej Narodowej Agencji pod adresem https://erasmusintern.org/. Poniżej znajdą Państwo kontakty do firm przyjmujących na praktyki oraz firm pośredniczących w organizacji praktyk. Uczelnia nie pośredniczy w kontakcie z poniższymi firmami oraz nie bierze odpowiedzialności za jakość i przebieg oferowanych przez nie praktyk.
JAK SZUKAĆ MIEJSCA PRAKTYKI - KILKA SUGESTII:
1. Wykorzystanie kontaktów osobistych
Korzystajmy zarówno z kontaktów własnych (nawiązanych z firmami np. podczas wcześniejszych wyjazdów zagranicznych - wakacje, studia Erasmusa, etc.), jak i kontaktów rodziny i znajomych (być może wujek przedsiębiorca pomoże w znalezieniu kontaktu? Może ktoś ze znajomych odbył praktykę w zagranicznej instytucji chętnej przyjmować zagranicznych praktykantów?)Wykorzystanie kontaktów macierzystego wydziału
2. Wykorzystanie kontaktów nauczycieli akademickich
Poprośmy o pomoc nauczycieli akademickich na macierzystym wydziale. Może współpracują z instytucjami zagranicznymi, które z chęcią powitałyby w swoich szeregach nowych praktykantów.
3. Poszukiwania na własną rękę
Przygotujmy CV i list motywacyjny precyzujący nasze prośby i oczekiwania, wyszukajmy w Internecie kilkanaście lub kilkadziesiąt firm o odpowiadającym nam profilu i prześlijmy do nich elektroniczne zapytania (zapytania do dużych firm najlepiej kierować bezpośrednio do działów personalnych lub osób odpowiedzialnych za praktyki). Nastawmy się, że proces ten będzie
przypominał żmudne poszukiwanie pracy – być może otrzymamy odpowiedź tylko na kilka zapytań –
nie poddawajmy się jednak po pierwszych niepowodzeniach. Szanse znalezienia praktyki rosną wraz
z ilością wysłanych zapytań!
Strona internetowa programu Erasmus: www.erasmusplus.org.pl lub www.erasmus.org.pl
4. Skorzystaj z informacji zamieszczonych w ankietach byłych stypendystów (Informacje dla studentów
5. Giełda Informacji Studentów Erasmusa – wyjazdy na praktykę) – być może któryś z nich odbył praktykę w instytucji, która okaże się dla Ciebie interesująca?
5. Skorzystaj z ofert praktyk przesyłanych przez przedsiębiorstwa, organizacje i uczelnie na stronie Narodowej Agencji Erasmusa w Strefie Studenta - Praktyki
Informujemy o istnieniu portali internetowych pomocnych w wyszukiwaniu potencjalnych miejsc odbywania praktyk przez studentów, doktorantów i absolwentów. Skorzystaj także ze sprawdzonych wyszukiwarek, aby znaleźć pracodawcę dla siebie:
1. PRAXIS
2. JOE+
14. Legalis - Legal Recruitment
AUSTRIA
CZECH REPUBLIC
GRN – Global Recruiters of Czech Republic
GERMANY
Education GmbH - Internship in Berlin
GREECE
SPAIN
Centro Superior Hostelería Mediterráneo
Tenerife Job Training - oferta płatna
NETHERLANDS
IRELAND
LATVIA
MALTA
SLOVENIA
ZNI - Institute for New Age Education
PORTUGAL
SLOVAKIA
Aby sprawdzić oferty należy kliknąć w nazwę danego portalu i rozpocząć poszukiwania. Powodzenia!