BIP - Blended intensive programmes
W nowej edycji programu Erasmus+, oprócz dotychczasowych typów mobilności, uczelnie mogą realizować mieszane programy intensywne (Blended Intensive Programmes - BIP). Są to krótkie, intensywne programy polegające na połączeniu mobilności fizycznej i wirtualnej ułatwiające pracę zespołową i wymianę doświadczeń na podstawie e-uczenia się opartego na współpracy.
Blended Intensive Programmes
- Blended Intensive Programmes (BIP) to krótkie mieszane programy intensywne, które wykorzystują innowacyjne sposoby uczenia się, nauczania i szkolenia studentów oraz pracowników. Program powinien mieć wartość dodaną w porównaniu z istniejącymi już kursami lub szkoleniami oferowanymi przez uczestniczące w nim instytucje szkolnictwa wyższego i zawierać komponent wirtualny oraz komponent mobilności fizycznej. Czas trwania komponentu fizycznego wynosi od 5 do 30 dni, nie ma ograniczeń co do czasu trwania komponentu wirtualnego.
- BIP-y powinny zapewniać wartość dodaną w porównaniu z istniejącymi programami lub kursami poprzez włączenie zagadnień składających się z treści specjalistycznych, które nie są nauczane/oferowane w ramach standardowych programów. Uczestnicy muszą mieć zapewniony dostęp do nowych perspektyw w danym obszarze.
- Tworzone kursy powinny zachęcać do transdyscyplinarnego i wielonarodowego nauczania i szkolenia oraz powinny korzystać ze specjalnych warunków uczenia się i nauczania niedostępnych w jednej instytucji. Powinny zapewniać uczestnikom nowe możliwości uczenia się, rozwój umiejętności, dostęp do informacji i najnowocześniejszych wyników badań oraz innej wiedzy.
- Kurs musi gwarantować, że większość czasu spędzonego za granicą jest związana z kształceniem i szkoleniem, a nie z badaniami lub jakąkolwiek inną działalnością.
Kto może zostać uczestnikiem BIP?
- Krótkie mieszane programy intensywne mogą być organizowane w zakresie uczenia się, nauczania i szkolenia zarówno dla studentów, jak i pracowników. Podczas mieszanych programów intensywnych grupy studentów i/lub pracowników będą podejmować krótkotrwałą mobilność fizyczną (od 5 do 30 dni) za granicą połączoną z obowiązkowym komponentem wirtualnym (czas trwania nieokreślony).
- Komponent wirtualny musi zapewniać osobom uczącym się przestrzeń do wspólnej i jednoczesnej pracy online nad konkretnymi zadaniami, które stanowią część mieszanego programu intensywnego i przyczyniają się do osiągnięcia ogólnych efektów uczenia się.
Pracownicy UPJPII chcący wziąć udział w BIP organizowanym przez instytucję zagraniczną przesyłają na adres ERASMUS@UPJP2.EDU.PL informacje na temat program BIPu zawierający min:
- Plan programu obejmujący zarówno mobilność wirtualną jak i fizyczną;
- Okres trwania programu;
- Informacje na temat instytucji koordynującej oraz instytucji biorących udział w BIP;
- Uczestników biorących udział w mobilnościach ze strony UPJPII;
- Zakres działań.
Wyjazdy pracowników w ramach BIP mogą być realizowane na podstawie podpisanej umowy międzyinstytucjonalnej pomiędzy jednostkami biorącymi udział w tej formie aktywności.
Umowy zawierane są na poziomie wydziałowym lub instytutowym.
UMOWA
Zakres umów przygotowuje UPJPII w konsultacji z kierownikiem jednostki oraz wydziałowym lub instytutowym koordynatorem Programu Erasmus+ pracownik biorący udział w BIP lub będący jego organizatorem w UPJPII. Umowa międzyinstytucjonalna podpisywana jest przez kierownika jednostki zaangażowanej w organizację BIP w UPJPII lub kierownika jednostki UPJPII której pracownicy, doktoranci, studenci uczestniczą w BIP organizowanym przez instytucję zagraniczną i następnie przekazana do rejestracji do Działu Współpracy Międzynarodowej.
Dofinansowanie na wyjazd obliczane jest według stawek dofinansowania dla kraju do którego realizowany jest wyjazd. Zasady obliczania dofinansowania i jego wypłaty sa analogiczne jak przy wyjazdach w celach dydaktycznych / szkoleniowych w ramach Programu Erasmus+.
Co to oznacza w praktyce?
W praktyce uczelnia może być zarówno organizatorem jak i partnerem.
Chcąc wystąpić w roli organizatora zainteresowane Jednostki/Wydziały UPJPII powinny wziąć udział w wewnętrznym konkursie na zorganizowanie i przeprowadzenie BIP w ramach roku akademickiego 2022/23.
W kursie organizowanym przez Jednostkę UPJPII musi wziąć udział co najmniej 15 uczestników z min. 3 uczelni partnerskich z 3 różnych krajów uczestniczących w Programie Erasmus+. Lokalni studenci/pracownicy nie będą zaliczani do minimum 15 uczestników. W przypadku organizacji BIP dla studentów, mobilność wirtualna i fizyczna musi zapewnić studentom co najmniej 3 punkty ECTS. W celu realizacji wspólnego kursu konieczne jest podpisanie umowy międzyinstytucjonalnej Erasmus+ z uczelniami biorącymi udział w konsorcjum BIP z zaznaczeniem opcji o realizacji wymian krótkoterminowych.
Chcąc wystąpić w roli partnera konieczne jest podpisanie umowy międzyinstytucjonalnej Erasmus+ z uczelnią organizatorem BIP z zaznaczeniem opcji o realizacji wymian krótkoterminowych przez Wydział zgłaszający chęć udziału w takim zagranicznym BIP. Zainteresowane Jednostki/Wydziały UPJPII będą zobowiązane do złożenia do BWM formularza dot. zgłoszenia udziału w BIP wraz z listem zapraszającym do współpracy wystawionym przez uczelnię organizującą BIP. W zależności od posiadanych środków Biuro BWM podejmie decyzję o ewentualnym przyznaniu dofinansowania dla uczestników wymiany. W przypadku przyznania środków Jednostka UPJPII wnioskująca o krótkoterminowy wyjazd musi przeprowadzić nabór kandydatów do udziału w BIP i przekazać do BWM protokół wraz z listą zakwalifikowanych uczestników BIP. Odpowiednie formularze zgłoszeniowe oraz zasady kwalifikacji i finansowania będą udostępnione nie później niż do końca kwietnia 2023 r.
Zachęcamy studentów UPJPII do zapoznania się z tym nowym typem mobilności i śledzenie informacji o pojawiających się ofertach BIPów.
Więcej na temat BIP: blended-mobility-guidance-paper-july-2022.pdf (erasmusplus.org.pl)
Dodatkowe informacje w Przewodniku Erasmus+ Programme Guide oraz Erasmus+ 2021-2027 Fact Sheet.