O programie

erasmus_logo_mic.jpg

erasmus-szkolnictwo-wysze-1-638.jpg?cb=1

Erasmus jest programem edukacyjnym Unii Europejskiej, w którym nasza Uczelnia bierze udział od roku 1998/99. W latach 1995 - 2006 Erasmus był komponentem programu Socrates, stąd określenie Socrates/Erasmus, natomiast od roku akademickiego 2007/2008 był on częścią programu "Uczenie się przez całe życie" (The Lifelong Learning Programme), stąd określenie LLP - Erasmus.

Na lata 2014-2020 program LLP został zastapiony programem Erasmus+, który zaczął funkcjonowac na naszej Uczelni od roku akademickiego 2014/2015. Koordynacją działań na Uczelni, związanych z programem Erasmus+ zajmuje się Biuro Współpracy Międzynarodowej.

Uczestnikami programu Erasmus+ są:

  • wszystkie 28 państw UE (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania,  Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry,  Wielka Brytania, Włochy)
  • państwa EFTA/EOG: Norwegia, Islandia i Lichtenstein
  • państwa kandydujące do UE: Turcja, FYROM

Program Erasmus+ obejmuje 5 typów działań:

 3 główne (zdecentralizowane, koordynowane przez Narodową Agencję w Warszawie):

  • Akcja 1: mobilność edukacyjna
  • Akcja 2: współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk
  • Akcja 3: wsparcie reform w obszarze edukacji.

2 specjalne (centralnie koordynowane przez EACEA w Brukseli):

Projekt mobilności dotyczący współpracy z krajami programu obejmuje:

1) mobilność studentów:

  • wyjazdy studentów na studia do innych krajów programu – na okres od 3 do 12 miesięcy;
  • wyjazdy studentów na praktyki do innych krajów programu – na okres od 2 do 12 miesięcy;
  • wyjazdy absolwentów na praktyki/staże do innych krajów programu – na okres od 2 do 12 miesięcy;

2) mobilność pracowników uczelni:

  • wyjazdy nauczycieli akademickich w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych na uczelniach w krajach programu; do tej kategorii wchodzą także przyjazdy przedstawicieli przedsiębiorstw z innych krajów programu w celu prowadzenia zajęć dla studentów;
  • wyjazdy pracowników uczelni (zarówno nauczycieli akademickich, jak i innych pracowników) do szkół wyższych, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw w innych krajach programu w celach szkoleniowych (doskonalenie kompetencji zawodowych, poszerzanie wiedzy w danej dziedzinie, udział w szkoleniach, „work shadowing” itp.).

Powyższe działania mogą być realizowane przez szkołę wyższą w ramach umowy finansowej z Narodową Agencją (NA). Warunkiem podpisania takiej umowy jest posiadanie przez uczelnię ważnej Karty ECHE oraz złożenie wniosku do NA na dany rok akademicki. Uczelnie prowadzące wymianę studentów lub pracowników uzyskują dofinansowanie na działania związane z jej organizacją, np. na promocję wymiany, przygotowanie (organizacyjne, językowe) wyjeżdżających studentów i pracowników, opiekę nad studentami przyjeżdżającymi z zagranicy, np. kursy języka polskiego, programy „integracyjne” itp.

Szkoły Wyższe mogą aplikować o wsparcie finansowe w ramach dwóch akcji:

Akcja 1: Mobilność edukacyjna http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/akcja-1/

Wyjazdy studentów i pracowników uczelni (aplikowanie do Narodowej Agencji w Warszawie)

Wspólne studia magisterskie (aplikowanie do EACEA w Brukseli)

Akcja 2: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/akcja-2/

Partnerstwa strategiczne Projekty wielostronne realizowane z udziałem polskich instytucji (aplikowanie do Narodowej Agencji w Warszawie)

Sojusze na rzecz wiedzy (aplikowanie do EACEA w Brukseli)

Do udziału w programie Erasmus uprawnia szkoły wyższe Karta Uczelni Erasmusa nadawana przez Komisję Europejską. Część wniosku o Kartę Uczelni Erasmusa stanowi deklaracja Erasmus Policy Statement - w której uczelnia przedstawia swoją strategię współpracy europejskiejUniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie otrzymał od Komisji Europejskiej Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego - ECHE (Erasmus Charter for Higher Education) na cały okres trwania programu Erasmus+ (lata 2014 – 2020), która uprawnia naszą Uczelnię do udziału w programie Erasmus+. 

Przydatne linki:

Przydatne linki:

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano