Organizacje i akredytacje
Zgodnie z paragrafem 6 Statutu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II „Uniwersytet może być członkiem polskich i międzynarodowych organizacji uczelni wyższych, przy zachowaniu własnej, kościelnej tożsamości”. UPJPII jest członkiem i bierze czynny udział w działalności dwóch największych na świecie federecji zrzeszających uczelnie katolickie.
ORGANIZACJE |
International Federation of Catholic Universities Z inicjatywy Università Cattolica Del Sacro Cuore (Mediolan, Włochy) i Katholieke Universiteit Nijmegen (Nijmegen, Holandia) w 1924 roku podjęto wstępne kroki w celu połączenia uniwersytetów katolickich w Federację, aby przedyskutować konkretne kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania. Starania te zostały skonkretyzowane w następnym roku podczas spotkania w Institut Catholique de Paris, gdzie na pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym reprezentowanych było 14 uniwersytetów z różnych części świata. Dopiero po II wojnie światowej Fœderatio Universitatum Catholicarum nabrała rozpędu. Została ona uznana dekretem Stolicy Apostolskiej w 1948 roku i przez papieża Piusa XII w 1949 roku. W 1965 roku przekształciła się w Międzynarodową Federację Uniwersytetów Katolickich (IFCU). IFCU współpracuje z Sekretariatem Stanu, Kongregacją Edukacji Katolickiej, AVEPRO i różnymi dykasteriami, w tym z Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Rolą Federacji jest:
|
European Federation of Catholic Universities Europejska Federacja Uniwersytetów Katolickich (EFCU lub FUCE) została utworzona w 1991 roku z przekonaniem, że jest w stanie zaoferować nowy wkład w sieć uniwersytetów katolickich, budując na pozytywnej drodze integracji europejskiej, obecnie bliskiej osiągnięcia Unii Europejskiej. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych FUCE przeprowadziła studium porównawcze, które ujawniło bogactwo i podobieństwa między różnymi uniwersytetami katolickimi w Europie. Pokazało ono tym samym potrzebę wzmocnienia istniejących więzi, nawet po wdrożeniu Procesu Bolońskiego, który od czerwca 1999 roku miał na celu uczynienie kwalifikacji akademickich uniwersytetów europejskich porównywalnymi i zachęcenie do mobilności studentów, nauczycieli i naukowców. FUCE zrzesza uniwersytety katolickie w Europie i Libanie. |
University Network of the European Capitals of Culture Sieć Uniwersytetów Europejskich Stolic Kultury (UNeECC) została założona w grudniu 2006 roku w Peczu na Węgrzech przez 15 członków założycieli. Utworzenie UNeECC wywodzi się z idei, że byłoby korzystne dla uniwersytetów i placówek szkolnictwa wyższego mających siedzibę w Europejskich Stolicach Kultury, aby wykorzystać tę dobrze znaną i prestiżową instytucję europejską do stymulowania nowych form akademickiej współpracy instytucjonalnej. Ogólnym celem UNeECC jest:
|
17 stycznia 2022 r. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie otrzymał międzynarodową akredytację AVEPRO na okres 5 lat. Certyfikacja ta oznacza, że wszystkie wydziały UPJPII (Wydział Filozoficzny, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Teologiczny, Wydział Prawa Kanonicznego, Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie) oraz prowadzone na nich kierunki studiów są zgodne z Konstytucją Apostolską Veritatis Gaudium, a prowadzona w jednostkach działalność dydaktyczna spełnia najwyższe standardy akademickie.
AKREDYTACJE |
Agencja Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych AVEPRO Ustanowiona przez Najwyższego Papieża Benedykta XVI 19 września 2007 r., jest instytucją związaną ze Stolicą Apostolską, zgodnie z art. 186 i 190–191 Konstytucji Apostolskiej Pastor Bonus. Zadaniem Agencji jest promowanie i rozwijanie kultury jakości w instytucjach akademickich zależnych bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej oraz zapewnienie, że spełniają one kryteria jakości obowiązujące w skali międzynarodowej. Przystąpienie Stolicy Apostolskiej do Procesu Bolońskiego było uwarunkowane chęcią dążenia i osiągnięcia pewnych celów zawartych w Procesie Bolońskim, takich jak:
Działalność AVEPRO jest regulowana przez Konstytucję Apostolską Veritatis gaudium i jest zgodna z Europejskimi Standardami i Wytycznymi, a także innymi umowami międzynarodowymi dotyczącymi zasad i procedur oceny jakości w szkolnictwie wyższym. Agencja współpracuje z instytucjami akademickimi w zakresie określania wewnętrznych procedur oceny jakości nauczania, badań i usług, co odbywa się poprzez opracowanie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi operacyjnych (wytyczne, kwestionariusze, bazy danych, sieci informacyjne itp.) AVEPRO organizuje również procedury oceny zewnętrznej poszczególnych instytucji akademickich oraz organizuje wizyty w nich ekspertów. Zgodnie z niezależnym charakterem Agencji, współpracuje ona ze wszystkimi podmiotami zainteresowanymi życiem i postępem kościelnych uniwersytetów i wydziałów: samymi instytucjami, Kongregacją Edukacji Katolickiej, Konferencjami Episkopatów, wszystkimi władzami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi oraz wszystkimi, którzy pracują w różnych diecezjach krajów, w których znajdują się kościelne instytucje akademickie. |