Serwis Odyseusz
ZANIM WYJEDZIESZ - OBOWIĄZKOWA REJESTRACJA W SYSTEMIE ODYSEUSZ
Ze względu na Twoje bezpieczeństwo, proszę rozważyć rejestrację Twojego pobytu w serwisie Odyseusz, prowadzonym przez
Ministra Spraw Zagranicznych: https://odyseusz.msz.gov.pl/
Darmowa rejestracja, która trwa kilka minut, możne w niebezpiecznej sytuacji uratować życie. Przygotowany przez polskie MSZ serwis pomaga zlokalizować podróżnych z Polski w każdym miejscu na świcie, a w czasie niebezpieczeństwa umożliwia także konsulowi rozsyłanie zarejestrowanym osobom darmowych powiadomień SMS oraz ułatwia organizację pomocy. Z serwisu można korzystać na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Podróżny może zarejestrowac pojedynczą, krótka podróż, podając swoje dane osobowe, dane osób towarzyszących, a także czas i miejsce lu etapy pobytu.
Dodatkowym instrumentem są Ostrzeżenia dla podróżujących. Są to komunikaty publikowane w przypadku wystąpienia nagłych okoliczności dotyczących stanu bezpieczeństwa w danym państwie (np. wprowadzenie stanu wyjątkowego, zamach terrorystyczny lub informacje o znacznym wzroście zagrożenia terrorystycznego, wystąpienie klęski żywiołowej) zawierające rekomendację dla osób podróżujących ujętą w 4-stopniowej skali. Informacje o zagrożeniach w różnych rejonach świata można także śledzić na profilu @PolakzaGranica (twitter.com/PolakZaGranica) na Twitterze.
Ponadto, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieszcza na swoich stronach szereg poradników ułatwiających właściwe przygotowanie do podróży i pobytu za granicą. Szczególnie użyteczne informacje można znaleźć w poradnikach Bezpieczne wakacje oraz Praca i pobyt w UE.
Ubezpieczenie
Każdy stypendysta Erasmusa jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ; pamiętaj, że karta obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i obejmuje tylko część świadczeń związanych z leczeniem. Wzór wniosku o wydanie karty EKUZ znajdziesz na stronach NFZ, natomiast samą kartę wyrobić można w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy wyjeździe np. do Turcji należy wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej.
Część uczelni zagranicznych wymaga od stypendystów Erasmusa wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia na miejscu. Aby uniknąć podwójnych wydatków, dowiedz się przed wyjazdem, jakich formalności trzeba będzie dopełnić w uczelni goszczącej.
Nie zapominaj także o ubezpieczeniu bagażu na okres podróży!
Odrębną istotną kwestią jest zakup polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli w skrócie NNW. Jest ona dostępna w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ewentualnie można zaopatrzyć się w jedną z popularnych kart studenckich. Polisa kupiona w banku lub u tradycyjnego brokera ubezpieczeniowego z reguły jest droższa, niż karta studencka oraz nie oferuje tylu zniżek i rabatów. Wybór należy do Ciebie.
Na czas realizacji praktyki student, dodatkowo, zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, obejmującego szkody spowodowane przez studenta w miejscu pracy.
Za zapewnienie ubezpieczeń obowiązkowych jest odpowiedzialny student!
Karty EURO26 i ISIC
Karta studencka jest jedną z najpopularniejszych form ubezpieczenia, wybieranych przez studentów wyjeżdżających na Erasmusa. Karta EURO26 bądź ISIC jest nie tylko polisą, zapewniającą ubezpieczenie poza granicami Polski, ale także pewnego rodzaju międzynarodowym poświadczeniem statusu studenta i przepustką do zniżek.
Koszt karty Euro26 i ISIC
Opłata za Kartę EURO26 World, zapewniającą ubezpieczenie w Polsce i na świecie (z wyjątkiem USA i Kanady) wynosi ok. 73 PLN. Karta jest ważna przez rok. Ubezpieczenia wchodzące w skład ochrony to: NNW, OC, KL, ASS.
Natomiast Karta ISIC z ubezpieczeniem obowiązującym w Polsce i na świecie (z wyjątkiem USA, Kanady Australii i Japonii) kosztuje ok. 79 PLN. Maksymalny okres ważności legitymacji ISIC -16 miesięcy od momentu wystawienia. Karta obejmuje ubezpieczenia: NNW i KL.