ECTS
Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów (ang. European Credit Transfer System)
ECTS pozwala przedstawiać programy studiów w sposób czytelny i ułatwiający porównania. ECTS można stosować w ramach wszystkich rodzajów studiów niezależnie od formy, w jakiej są prowadzone, oraz dla celów kształcenia przez całe życie. Służy on zarówno studentom odbywającym część studiów za granicą lub w innej uczelni krajowej, jak i studentom odbywającym całość studiów w swej uczelni macierzystej, ponieważ jest stosowany dla celów akumulacji punktów w obrębie jednej uczelni oraz w celu przenoszenia punktów z jednej uczelni do drugiej. ECTS ułatwia studentom mobilność między krajami, w obrębie krajów, miast i regionów, oraz zmianę uczelni; uwzględnia on również samodzielną naukę i doświadczenie zawodowe. Z tych względów dobrze dotąd znany akronim ECTS oznacza obecnie „Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów”.
System ECTS gwarantuje przejrzystość zaliczania okresów studiów dzięki:
-stosowaniu punktów ECTS przyporządkowanych przedmiotom (cyklom zajęć); podstawą przyporządkowania punktów jest nakład pracy wymagany od studenta w celu uzyskania zaliczenia z danego przedmiotu (cyklu zajęć); w systemie ECTS pełny rok akademicki odpowiada 60 punktom, semestr - 30 punktom, a trymestr - 20 punktom;
-opracowaniu Katalogu Przedmiotów przedstawiającego dokładny opis zajęć oferowanych przez uczelnię w ramach poszczególnych kierunków studiów z podaną liczbą punktów ECTS dla każdego przedmiotu (cyklu zajęć);
-stosowaniu "Porozumienia o programie zajęć" (Learning Agreement) przygotowanego przed rozpoczęciem przez studenta okresu studiów za granicą i określającego program zajęć, w jakich ma uczestniczyć student oraz liczbę punktów ECTS, jaka będzie przyznana za ich zaliczenie; porozumienie obowiązuje wszystkie trzy strony, które są zobowiązane je podpisać: uczelnię macierzystą, uczelnię przyjmującą i studenta (do tego dokumentu często trzeba załączyć "Wykaz zaliczeń" opisujący dotychczasowy dorobek akademicki studenta w jego uczelni macierzystej);
-stosowaniu "Wykazu zaliczeń" (Transcript of Records), w którym wymienione są wszystkie przedmioty (cykle zajęć) zaliczone przez studenta za granicą oraz przyporządkowana im liczba punktów ECTS. Wykaz zaliczeń wydaje uczelnia przyjmująca. Uczelnia macierzysta uznaje punkty uzyskane przez studenta w innych uczelniach w ten sposób, że punkty otrzymane za zaliczone przedmioty (cykle zajęć) zastępują punkty, które student uzyskałby w uczelni macierzystej w ciągu
W programach wymiany studentów Erasmus+ na podstawie systemu ECTS obowiązują ścisłe i przejrzyste zasady zaliczania przedmiotów (kursów), pewnych odcinków studiów, wreszcie całego programu.
Punkty ECTS stanowiące wartość liczbową przyporządkowaną poszczególnym przedmiotom określają czas, jakość i skuteczność pracy studenta włożone w uzyskanie zaliczenia z danego przedmiotu. Odzwierciedlają więc one nakład pracy w ukończenie konkretnego kursu, wliczając w to czas na zajęciach, pracę wykonywaną indywidualnie, na przykład w bibliotece, opracowanie pracy seminaryjnej, przygotowanie się do egzaminu lub innej formy oceny wiedzy itp. Punkty są przydzielane z zachowaniem proporcji odnoszącej się do całej wykonywanej przez niego pracy w danym okresie zaliczeniowym, zwykle w semestrze, toteż - ogólnie biorąc - wyrażają one wielkości względne. W systemie ECTS 60 punktów oznacza nakład pracy studenta w ciągu jednego roku studiów, dlatego z reguły 30 punktów przyznaje się za semestr. Jest ważne, aby dla potrzeb tego systemu nie były organizowane żadne specjalne kursy. Każdy z nich powinien należeć do zasadniczego toku studiów obowiązującego na danym kierunku studiów wydziału czy uczelni, czyli studenci ECTS zaliczają je na normalnych zasadach, stosowanych wobec wszystkich uczestników kursu.
Do instytutu, katedry, wydziału uczelni uczestniczącej w programie należy rozdysponowanie punktów pomiędzy poszczególne kursy. Praktyki studenckie oraz kursy fakultatywne, które nie stanowią integralnej części programu studiów, punktów nie otrzymują. Kursy mogą jednak być wpisane do dokumentacji studenta obejmującej wykaz zaliczeń. Punkty są przyznawane jedynie wtedy, gdy kurs zostaje ukończony zaliczeniem i gdy zostały zdane wszystkie wymagane egzaminy.
Należy podkreślić, że studenci biorcy udział w ECTS otrzymują pełną liczbę punktów za każdy rok studiów ukończony w którejkolwiek z uczelni partnerskich ECTS i będą mogli przenieść te punkty z jednej uczelni do drugiej na podstawie porozumienia dotyczącego programu studiów prowadzonych za granicą, zawartego wcześniej pomiędzy studentami i zainteresowanymi uczelniami. Gdy student zaliczy cały programów uprzednio uzgodniony pomiędzy uczelnią goszczącą i macierzystą , może powrócić na uczelnię macierzystą i kontynuować tu studia , nie tracąc czasu ani punktów. Jeśli natomiast student zdecyduje się pozostać w uczelni goszczącej w celu uzyskania dyplomu, będzie musiał dostosować swój program studiów do wymogów prawnych i instytucjonalnych stawianych w kraju i uczelni goszczącej.
Po trzecie, samo opracowanie punktacji i całego informatora ECTS jest wstępnym warunkiem podjęcia współpracy między uczelniami w zakresie wymiany studentów. Ale nie jest warunkiem wystarczającym. Konieczne jest ponadto międzyuczelniane porozumienie o programie zajęć, obowiązujące zarówno uczelnię macierzystą, zagraniczną jaki studenta. Precyzuje ono liczbę i jakość zajęć, w których student ma uczestniczyć, oraz wyszczególnia liczbę punktów ECTS, jaka ma być przyznana za ich zaliczenie. Jest sprawą oczywistą, że ECTS może być realizowany z powodzeniem tylko wówczas, gdy partnerskie uczelnie uczestniczą w nim na zasadzie dobrowolności i wzajemnego zaufania. Nie jest możliwe wysłanie studenta gdziekolwiek w celu odbycia ekwiwalentnych studiów bez wcześniejszego zawarcia porozumienia między uczelnią macierzystą i uczelnią goszczącą.
Na UPJPII (dawniej: PAT) punktacja ECTS stosowana jest od r.a. 2000/2001. Punkty ECTS przyznawane są wszystkim studentom: zarówno odbywającym studia na UPJPII jak i studentom przyjeżdżającym z innych uczelni aby realizować na UPJPII część studiów. Punkty stosuje się do wszystkich elementów programu studiów, tj.: przedmiotów obowiązkowych, przedmiotów fakultatywnych, zajęć z języków obcych oraz wychowania fizycznego. Liczba punktów ECTS nie zależy od uzyskanej oceny, a warunkiem ich przyznania jest spełnienie przez studenta wymagań dotyczących uzyskania zakładanych efektów kształcenia potwierdzonych zaliczeniem przedmiotu.
Wykorzystanie punktów ECTS w realizowaniu mobilności w ramach Programu Erasmus+.
Program studiów obowiązujący studenta wyjeżdżającego za granicę powinien obejmować przede wszystkim przedmioty, których efekty uczenia się są zbieżne z efektami uczenia się przedmiotów obowiązkowych danego kierunku studiów wynikających z Polskiej Ramy Kwalifikacji.
Celem mobilności studenta jest zrealizowanie kształcenia w uczelni zagranicznej i zaliczenie jego efektów na poczet studiów w uczelni macierzystej. Zaliczenie następuje pod warunkiem spełnienia wymogów w zakresie określonym w Porozumieniu o programie zajęć tzw. Learning Agreement (LA). Prawidłowe przygotowanie LA nadzoruje Koordynator Wydziałowy ECTS, który pomaga studentowi w wyborze przedmiotów do realizacji w uczelni zagranicznej, zatwierdza ich ostateczny wybór przed wyjazdem, a po powrocie uznaje otrzymane wyniki konwertujące je zgodnie ze stosowaną skalą
w uczelni macierzystej.
Zasady wyboru przedmiotów i stosowana dokumentacja.
Obowiązkowym dokumentem, który wypełnia student przed wyjazdem na studia do uczelni zagranicznej jest wspomniany wcześniej Learning Agreement (LA). Student, w porozumieniu z Koordynatorem Wydziałowym ECTS, dokonuje wyboru przedmiotów z oferty uczelni przyjmującej, które pozwolą mu uzyskać efekty kształcenia właściwe dla danego kierunku studiów. Po podpisaniu przez studenta, LA jest zatwierdzany przez Koordynatora Wydziałowego oraz przez uczelnię zagraniczną.
LA składa się z trzech części: (1) before mobility – propozycja programu studiów, którą student planuje zrealizować zagranicą oraz listę przedmiotów na UPP, które zostaną zastąpione przez przedmioty zrealizowane zagranicą; (2) during mobility – lista zmian wybranych pierwotnie przedmiotów (3) after mobility –recognition outcomes – wykaz osiągnięć studenta. After mobility może być zastąpiona odrębnym dokumentem (Transcript of Records) wystawionym przez uczelnię zagraniczną w ciągu 5 tygodni od ogłoszenia wyników studenta.
Uzupełnieniem LA jest wewnętrzny dokument Karta SMS, która może wskazywać przedmioty niezbędne do nadrobienia w przypadku niezadawalających wyników oraz określić ostateczny termin ich uzupełnienia.
Aby zaliczyć semestr, student zobowiązany jest do zdobycia co najmniej 30 ECTS, a w przypadku niemożności uzyskania odpowiednich efektów kształcenia w uczelni przyjmującej – do zaliczenia brakujących przedmiotów w uczelni macierzystej po powrocie. Dziekan w porozumieniu z Koordynatorem Wydziałowym ECTS może wyrazić zgodę na ustalenie programu realizowanego za granicą o niższej liczbie punktów (nie mniej niż 20), ale do uzupełnienia po powrocie.
Ostateczne zmiany w LA powinny być uzgodnione i zaakceptowane przez wszystkie strony w ciągu 4 tygodni od rozpoczęcia przez studenta zajęć za granicą i wpisane do LA during mobility. Zatwierdzony (podpisany przez wszystkie strony) skan LA należy niezwłocznie przesłać do Biura Erasmus+.
Studenci dopuszczeni przez swoją uczelnię do udziału w ECTS mogą uzyskać studencki grant wyjazdowy, jeśli spełnią podstawowe warunki stawiane starającym się o grant ERASMUS-a.
Warunki te są następujące:
studenci muszą być obywatelami Polski jako państwa stowarzyszonego w EFTA, od studentów nie będzie pobierane czesne za naukę w uczelni goszczącej; od studenta może być jednak wymagane opłacanie czesnego w swojej uczelni macierzystej (wszędzie tam, gdzie czesne obowiązuje) podczas nauki za granicą, grant lub pożyczka, do których student może mieć prawo z tytułu studiów w uczelni macierzystej, nie mogą być zawieszone lub zredukowane gdy student studiuje za granicą i otrzymuje grant ERASMUS-a pojedynczy okres studiowania za granicą może trwać nie mniej niż trzy miesiące i nie więcej niż jeden rok, studenci pierwszych lat studiów nie mogą otrzymywać grantów ERASMUS-a. Skala ocen ECTS to pomocnicza skala ocen przyjęta w Europejskim Systemie Transferu Punktów, która ułatwia przekładanie ocen uzyskanych przez studenta w jednej uczelni (tzn. według skali ocen obowiązującej w tej uczelni) na skalę ocen innej uczelni. Nie zastępuje ona ocen przyznanych przez daną uczelnię według jej własnego systemu, a jedynie daje dodatkowe informacje na temat pracy studenta. Uczelnie same decydują o tym, jak stosować skalę ocen ECTS w odniesieniu do ich własnego systemu.
Polish and ECTS/ grading scale
2.0 = Unsatisfactory (fail) = "2" or "ndst" [no ECTS]
3.0 = Satisfactory = "3" or "dst" [praca spełnia minimalne kryteria]
3.5 = Satisfactory Plus = "+3" or "dst+"
4.0 = Good = "4" or "db"
4.5 = Good Plus = "+4" or "db+" [powyżej średniego standardu – z pewnymi błędami]
5.0 = Very good = "5" or "bdb"
Jakie są ogólne zasady systemu punktowego ECTS?
Każdemu przedmiotowi przyporządkowana jest konkretna liczba punktów, tzw. kredytów. Przyporządkowana liczba punktów odzwierciedla nakład pracy, jaki jest wymagany do zaliczenia tego przedmiotu, w stosunku do całkowitego nakładu pracy wymaganego do zaliczenia semestru. Punkty przyznane są studentowi jedynie wtedy, gdy uzyska on ocenę pozytywną z danego przedmiotu (z wszystkich form zajęć tego przedmiotu), niezależnie od tego, jaka ta ocena jest. W systemie punktowym ECTS student zobowiązany jest do zgromadzenia określonej liczby punktów przypadających na kolejne okresy rozliczeniowe – semestry. Przyjmuje się, że liczba punktów przyporządkowanych przedmiotom i innym zajęciom występującym w planie każdego semestru wynosi 30. W systemie ECTS wyróżnia się dwa pojęcia: zaliczenie bieżącego semestru oraz rejestracja na następny semestr studiów.
Jaka jest różnica pomiędzy rejestracją na następny semestr a zaliczeniem bieżącego semestru?
Aby zaliczyć dany semestr studiów należy "zdobyć" 30 punktów. Jest to "plan maksimum". Innymi słowy, warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie oceny co najmniej dostatecznej ze wszystkich zajęć przewidzianych w planie studiów. A więc, jeśli chcecie Państwo mieć zaliczony semestr musicie zaliczyć na ocenę pozytywną wszystkie przedmioty. Rejestracja to "plan minimum". Nie oznacza jeszcze zaliczenia semestru. Maksymalna liczba punktów za wszystkie nierozliczone dotychczas przedmioty przy rejestracji studenta na kolejny semestr nie może przekroczyć 50% -1 punktów przypisanych do danego semestru studiów.
Czy możliwe jest powtarzanie przedmiotu?
W systemie punktowym nie występuje pojęcie powtarzania roku czy semestru; powtarzane mogą być tylko poszczególne przedmioty, ale tylko po pewnymi warunkami. Jeśli uzyskacie Państwo wystarczającą liczbę punktów i zostaniecie zarejestrowani na semestr następny, to możecie powtarzać niezaliczone zajęcia, ale po wniesieniu opłaty.
Zasady zaliczania studentom UPJPII - części studiów zrealizowanych za granicą.
Student, po zrealizowaniu wybranego programu studiów powinien otrzymać od uczelni zagranicznej oryginał, skan lub kopie elektroniczną Transcript of Records (ToR). Przedmioty ujęte w w/w wykazie są zatwierdzane przez Wydziałowego Koordynatora ECTS wraz z przypisaną im oceną wg skali stosowanej na UPP. Koordynator przekazuje Transcript of Records do Biura Erasmus+, który wraz z pozostałą dokumentacją potwierdzającą pobyt studenta w uczelni zagranicznej przekazuje do właściwego Dziekana ds. Studiów.
W przypadku studenta przebywającego w uczelni zagranicznej przez cały rok akademicki, Dziekan może wyrazić zgodę na roczne rozliczenie uzyskanych wyników, przy założeniu, że brakujące do zaliczenia punkty z pierwszego semestru zostaną uzupełnione w drugim semestrze, a student uzyska wymagane 60 ECTS/rok akademicki.
W przypadku niezaliczenia jakiegoś przedmiotu wpisanego do LA lub niezgodności LA z uzyskanym ToR, student jest zobowiązany do zaliczenia na uczelni macierzystej przedmiotów wskazanych przez Dziekana (w uzgodnieniu z Wydziałowym Koordynatorem ECTS). W wyjątkowych przypadkach Dziekan ma prawo przedłużyć okres zaliczenia semestru na cały kolejny semestr, aby umożliwić uznanie brakujących przedmiotów.
Student, który zdobędzie w uczelni zagranicznej mniej niż 10 ECTS, decyzję podejmuje w dalszym etapie Koordynator Wydziałowy/Instytutowy Erasmus na UPPJII.
Zachęcamy do zapoznania się z zasadami funkcjonowania systemu ECTS. O szczegóły możecie Państwo pytać w Biurze Współpracy Międzynarodowej.
Więcej szczegółów dotyczących ECTS zawierają broszury ECTS, które otrzymać można pod następującym adresem: The ECTS Department, Erasmus Bureau, Rue Montoyer 70, B-1040 Brussels, tel. + 32-2-2330150.
Przydatne linki:
Europejski system transferu i akumulacji punktów (ECTS), Krótki przewodnik, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Program Sokrates-Erasmus, Warszawa 2006, www.erasmus.org.pl
Przewodnik ECTS
Europejski system transferu i akumulacji punktów. ECTS przewodnik dla użytkowników, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawa 2009 >>>
Informacji udziela też polskie biuro programu ERASMUS znajdujące się pod następującym adresem: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Program SOCRATES, al. Szucha 25, 00-918 Warszawa, tel. (+ 48 22) 622 37 10.
Informacje na temat programów SOCRATES/ERASMUS są też dostępne w Internecie. Na stronie domowej SOCRATESA można też znaleźć zestaw przyjętych w tych programach kodów głównych dziedzin i dyscyplin naukowych, którymi powinny zostać oznaczone przedmioty uwzględnione w planach studiów.