CEEPUS

CEEPUS – ŚRODKOWOEUROPEJSKI PROGRAM WYMIANY UNIWERSYTECKIEJ

Podstawowym celem Programu było wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich. Umożliwia on intensyfikację kontaktów między szkołami wyższymi krajów, będących Stronami Porozumienia.

Porozumienie jest podpisane pomiędzy Republiką Austrii, Republiką Bułgarii, Republiką Węgierską, Republiką Chorwacji, Republiką Czeską, Republiką Węgierską, Rzecząpospolitą Polską, Rumunią, Republiką Słowacji i Republiką Słowenii.

Program CEEPUS jest dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego drugim co do ważności wielostronnym programem współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego (po programie Erasmus+). Po stronie polskiej jest on postrzegany równocześnie jako bardzo ważne narzędzie do realizacji celów Deklaracji Bolońskiej oraz budowania Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego i Europejskiej Przestrzeni Badawczej. 

W ramach nowego Programu CEEPUS wspierane są nie tylko osoby wyjeżdżające do uczelni innych państw w celu odbycia części studiów lub w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych, lecz również osoby wyjeżdżające do uczelni państw współpracujących w celu realizacji projektów badawczych lub innych przedsięwzięć naukowych.

Funkcjonowanie Programu opiera się na zasadzie braku transferu pieniędzy (tzw. współpraca bezdewizowa) – każdy kraj uczestniczący zabezpiecza odpowiednią pulę miesięcy stypendialnych i pokrywa koszty podróży swoich stypendystów do i z miejsca odbywania stażu oraz koszty pobytu obcokrajowców w ramach zadeklarowanej puli stypendialnej, realizuje się poprzez Narodowe Biura CEEPUS – w Polsce w strukturach NAWA.

Oficjalna strona internetowa programu: www.ceepus.info

 Informacje na temat możliwości na uczelni: tomasz.kniaz@upjp2.edu.pl 

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano