Rekrutacja

erasmus_praktyki_nowy_2022.jpgPRAKTYKI - REKRUTACJA CIĄGŁA 

Podróże, zagraniczni znajomi, poznawanie nowej kultury i tradycji, ćwiczenie języków obcych, zdobywanie doświadczeń zawodowych i nauka na innej uczelni… to tylko niektóre skojarzenia związane z programem Erasmus+. Najbardziej znane są wymiany studenckie, ale sam program oferuje o wiele więcej m.in. praktyki zagraniczne, które są równie atrakcyjną formą mobilności. Rekrutacja na praktyki wyjazdy w r.a. 2023/2024

Wyróżniamy dwa typy wyjazdów:

* Praktyka studencka – wyjazd w trakcie studiów, najczęściej planowany w okresie wakacyjnym, ale można też wyjechać w trakcie semestru (wówczas należy uzyskać na wydziale zgodę na indywidulną organizację studiów), finansowanie na okres od  min. 2 miesiące [60 dni].

* Praktyka /staż absolwencki – wyjazd ze statusem absolwenta, czyli po obronie pracy dyplomowej, finansowanie na okres 2 miesiące [60 dni].

Ważne!

  • rekrutacja na wyjazd absolwencki musi się odbyć w czasie studiów (do momentu obrony, a jeżeli obrona nie odbędzie się do 30.09. danego roku to proszę pamiętać, że z tym dniem (30.09) następuje utrata statusu studenta i rekrutacja na staż absolwencki po tym terminie przestaje być możliwa)
  • wyjazd musi zostać zrealizowany w okresie do 12 miesięcy od daty obrony!

Więcej informacji na temat praktyk TUTAJ!

Rekrutacja

Możesz ubiegać się o wyjazd, jeśli spełniasz poniższe wymagania:

  • Jesteś studentem (dziennym, zaocznym, wieczorowym) bądź doktorantem UPJPII.
  • Znasz język obcy kraju, do którego się udajesz (często wystarcza znajomość języka angielskiego).
  • Osiągasz dobre wyniki w nauce (wysokość wymaganej średniej ocen ustalana jest  na poszczególnych Wydziałach/Instytutach UPJPII).

Aby przyznano Ci stypendium, musisz pomyślnie przejść rekrutację prowadzoną przez Biuro Współpracy Międzynarodowej.

  1. Znajdź miejsce praktyki i uzyskaj Letter of Intent.
  2. Złóż wymagane dokumenty w Biurze Współpracy Międzynarodowej (lista dokumentów poniżej).
  3. Udaj się do swojego koordynatora z wymaganymi dokumentami (sprawdź regulamin rekrutacji dla twojego kierunku). 
  4. Złóż formularz zgłoszeniowy w Biurze Współpracy Międzynarodowej [BWM].



  1. List intencyjny (Letter  of Intent),
  2. Formularz zgłoszeniowy, 
  3. Learning Agreement for Traineeship (podpisany przez instytucję przyjmującą i koordynatora wydziałowego/instytutowego ds. Erasmus+, uzupełniona o szczegółowy plan praktyki, okres pobytu/ 2 miesiące/ 60 dni oraz liczbę godzin 40h tygodniowo
  4. Cv + list motywacyjny (można skorzystać z aplikacji: https://europass.cedefop.europa.eu/pl/documents).
  5. Potwierdzenie znajomości języka, MSJO UPJPII lub innej instytucji.
  6. Formularz danych bankowych 
  7. Oświadczenie o poprzednich wyjazdach Erasmus
  8. Ksero karty ekuz oraz potwierdzenie posiadania ubezpieczenia NNW oraz OC
  9. Confirmation for traineeship - dokument po zakończeniu stażu/praktyk. Podpisuje Instytucja przyjmująca.


 

Pakiet wzorów dokumentów

Rekrutacja ma charakter ciągły do wyczerpania miejsc. Po skompletowaniu odpowiednich dokumentów i pozytywnym przejściu rekrutacji, należy zgłosić się z kompletem dokumentów do BWM UPJPII.    

Osoby zainteresowane wyjazdem na praktyki prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji, ofertami praktyk oraz listą firm. 

W przypadku pytań dotyczących wyjazdu na praktyki prosimy o kontakt Monika Smyth (erasmus@upjp2.edu.pl) lub zapraszamy osobiście do Biura Współpracy Międzynarodowego (Biblioteka UPJPII, ul. Bobrzyńskiego 10, p.213). 

Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną programu:http://erasmusplus.org.pl/ oraz przewodnikiem po programie w języku angielskim i ulotką w języku polskim. 

Więcej informacji na naszej stronie internetowej: PRAKTYKI oraz STUDIA

Zachęcamy do wzięcia udziału w programie Erasmus+!

LEARNING AGREEMENT


Dokument Learning Agreement for Traineeships, czyli Porozumienie o programie praktyk, jest najważniejszym dokumentem w programie praktyk Erasmus+.

Learning Agreement for Traineeships składa się z 3 części:

  • BEFORE THE MOBILITY, jest ona obowiązkowa, wypełniana przed praktyką wypełniamy tylko część.
  • DURING THE MOBILITY – ta część powinna być wypełniona, jeśli zachodzą jakiekolwiek zmiany w trakcie praktyki. Należy ją przesłać do akceptacji ACK najpóźniej na miesiąc przed planowanym zakończeniem praktyki.
  • AFTER THE MOBILITY czyli certyfikat z praktyki – jest częścią obowiązkową, którą pracodawca wypełnia i podpisuje najwcześniej w ostatnim dniu praktyki.

Prosimy wypełniać komputerowo wszystkie części dokumentu Learning Agreement for Traineeships - dokument wypełniony odręcznie nie będzie mógł zostać uznany.


INFORMACJE DODATKOWE

Każdy student może spędzić za granicą łącznie 12 miesięcy na jednym cyklu studiów (na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich), wykorzystując je dowolnie na studia i praktyki. Przykładowo można wyjechać na 10 miesięcy na studia, a później na 2 miesiące na praktyki lub 3 razy wyjechać na 3 miesięczne praktyki (np. co lato). Wyjazd musi trwać minimum 2 miesiące, a maximum 12 miesięcy.

W przeciwieństwie do wymiany studenckiej, gdzie lista dostępnych uczelni jest podana z góry, student zainteresowany praktykami sam znajduje firmę, w której chce pracować. Musi się z nią skontaktować, zapytać o możliwości odbycia stażu w ramach praktyk Erasmus+ (i o kwestie związane z podpisywaniem wymaganych dokumentów). Dodatkowo może odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli proces rekrutacyjny zostanie zakończony, zainteresowana osoba potwierdza staż, obowiązki i czas trwania wyjazdu, a następnie wypełnia wymagane dokumenty z uczelni. 

» W jakich instytucjach można odbywać praktyki?

Praktyki lub staż w ramach programu Erasmus+ można odbyć w firmach, placówkach naukowo-badawczych, organizacjach non-profit, na uczelniach (np. przy projekcie lub w laboratorium), w jednostkach administracji państwowych czy w innych instytucjach takich jak szpitale, biblioteki, muzea itp. Praktyk nie można odbyć w instytucjach unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami i w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

Funkcję przedsiębiorstwa może pełnić uczelnia zagraniczna, w której student/absolwent odbywałby praktyki np. w laboratorium.

Instytucja, w której będą odbywać się praktyki, musi znajdować się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+.

Do jakich krajów można wyjechać na praktyki Erasmus+?

Możemy jechać do 27 krajów Unii Europejskiej, do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz do Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.

» Jakie kryteria brane są pod uwagę przy rekrutacji?

Podstawowym kryterium jest znajomość języka, w którym student będzie odbywał praktykę lub też języka wymaganego przez instytucję przyjmującą. Dodatkowe kryteria mogą być ustalane przez poszczególne uczelnie i obejmować np. motywację studenta, aktywność na uczelni lub średnią ocen.

» Jakie są zasady finansowania? 

Zasady finansowania wyjazdów na praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus + znaleźć można TUTAJ.

Każdy student może, na każdym poziomie studiów, uzyskać finansowanie na praktyki  w wymiarze:

  • od 2 do 12 miesięcy (wyjazdy studenckie) 
  • od 2 do 3 miesięcy (wyjazdy absolwenckie)

Finansowanie można podzielić na kilka wyjazdów.

» Czy mogę jednocześnie odbywać praktyki i część studiów w ramach programu Erasmus+?

Czas realizacji praktyk w programie Erasmus nie może pokrywać się z czasem odbywania studiów w programie Erasmus+.

» Na co należy zwrócić uwagę wyjeżdżając na praktyki?

Przed wyjazdem każda osoba zakwalifikowana na praktyki jest zobowiązana do zapoznania się z kwestiami legalizacji pobytu oraz legalnego zatrudnienia, w kraju, do którego udaje się na praktykę, np. uzyskanie wizy, pozwolenia na pobyt. 

Ponadto, każda osoba zakwalifikowana na praktyki w ramach programu Erasmus + jest zobowiązana także do ubezpieczenia się od następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej a także uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ.

» Na jak długo mogę wyjechać na praktyki i ile razy? 

Praktyki jednorazowo trwają od 2 do 3 miesięcy. Ilośc zależna jest od kapitału mobilności wynoszącego w sumie 12 miesięcy na każdym z poziomów studiów. 

Więcej informacji TUTAJ.

Monika Smyth, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+ na UPJPII  

Adres:

Biuro Współpracy Międzynarodowej (BWM) 
ul. Bobrzyńskiego 10, p. 213
PL 30-348 Kraków,

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano