Wyjazdy pracowników

teaching-training_world.jpg

Program Erasmus+ oferuje pracownikom naukowo-dydaktycznym następujące możliwości udziału w międzynarodowej współpracy uczelni:

- wyjazdy do zagranicznych szkół wyższych w celu prowadzenia tam zajęć dydaktycznych dla studentów (Teaching);

- wyjazdy do zagranicznych instytucji lub przedsiębiorstw w celach szkoleniowych (Training; udział w szkoleniach, warsztatach, wymiana doświadczeń, doskonalenie metod nauczania itp.);

- udział w projektach współpracy międzynarodowej, realizowanych wspólnie przez konsorcja instytucji z różnych krajów, w których bierze udział uczelnia zatrudniająca.

Wyjazdy w ramach programu Erasmus+ są dobrą okazją do sprawdzenia i doskonalenia własnych kompetencji, umożliwiają nawiązanie nowych kontaktów o charakterze naukowo-dydaktycznym oraz inicjowanie współpracy z zagranicznymi uczelniami lub innymi instytucjami, która może być inspiracją do wprowadzenia zmian poprawiających dydaktyczny potencjał jednostki organizacyjnej lub uczelni. Możliwe są wyjazdy do innych krajów programu, a także do niektórych krajów partnerskich z różnych regionów świata, w zależności od tego, czy dana uczelnia otrzymała dofinansowanie na wymianę z wybranymi krajami partnerskimi.

Nauczyciele akademiccy mogą wyjeżdżać do zagranicznych szkół wyższych, z którymi zatrudniająca ich uczelnia podpisała umowy międzyinstytucjonalne. Przed wyjazdem niezbędne jest przygotowanie indywidualnego programu mobilności (Mobility Agreement) dotyczącego nauczania za granicą, który musi zostać zatwierdzony przez uczelnię wysyłającą i goszczącą. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich muszą być zawsze integralną częścią aktualnego programu nauczania goszczącej uczelni.

Nauczyciele akademiccy mogą również wyjeżdżać do instytucji zagranicznych, np. przedsiębiorstw, organizacji, instytucji kultury, instytucji edukacyjnych, w tym uczelni, aby podnosić swoje kompetencje, wymieniać doświadczenia, poszerzać wiedzę w danej dziedzinie (udział w szkoleniu, seminarium, warsztatach z elementami szkolenia, wizyta typu job shadowing, itp.). Tak jak w przypadku wyjazdów dydaktycznych, niezbędne jest zatwierdzenie przed wyjazdem indywidualnego programu mobilności (Mobility Agreement) dotyczącego szkolenia za granicą.

Program Erasmus+ oferuje następujące możliwości pracownikom administracyjnym uczelni oraz innym pracownikom nieprowadzącym zajęć dydaktycznych:

- wyjazdy do zagranicznych instytucji lub przedsiębiorstw w celach szkoleniowych (Training; udział w szkoleniach, warsztatach, wymiana doświadczeń, wyjazdy typu job shadowing itp.);

- udział w międzynarodowych projektach, w których bierze udział uczelnia zatrudniająca.

Pracownicy szkół wyższych mogą wyjeżdżać do instytucji zagranicznych, np. przedsiębiorstw, organizacji, instytucji edukacyjnych, w tym uczelni, w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w pracy i wymiany doświadczeń (udział w szkoleniu, seminarium, warsztatach z elementami szkolenia, wizyta typu job shadowing, itp.). Przed wyjazdem niezbędne jest zatwierdzenie indywidualnego programu mobilności (Mobility Agreement) dotyczącego szkolenia za granicą.

Wiele uczelni organizuje tzw. tygodnie szkoleniowe (international staff training weeks), w których uczestniczy jednocześnie większa grupa pracowników z wielu zagranicznych szkół wyższych. Ich celem jest prezentacja różnych form wykorzystywania współpracy międzynarodowej w programie Erasmus+ do wprowadzania zmian na uczelniach, a podnoszenie kompetencji pracowników w zakresie tematyki objętej szkoleniem oraz wymiana doświadczeń.

Pliki do pobrania

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano