Wspomnienia pracowników z wyjazdów

The Catholic University In Ružomberok, Rużomberk, Słowacja

W kwietniu 2022 roku w ramach stypendium Erasmus + Staff Mobility na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberoku na Słowacji przebywali ks. prof. Michał Drożdż, dr Katarzyna Drąg i dr Piotr Drąg. Oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych ze studentami i doktorantami mieli oni sposobność spotkań i konsultacji z Dziekanem Wydziału Filozoficznego doc. Markiem Babicem, PhD oraz kierownikiem Katedry Dziennikarstwa doc. Pavelem Izraelem, PhD. Była to okazja do zdobycia nowych doświadczeń, podsumowania dotychczasowej współpracy i zaplanowania nowych wspólnych aktywności naukowych.

Dyrektor INSTYTUTU DZIENNIKARSTWA, MEDIÓW I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ UPJPII
dr hab. Katarzyna Drąg

dr. Piotr Drąg
ks. prof. Michał Drożdż

1660811458608164.jpg


Wizyta  - University of Szeged (SZTE) - ERASMUS 2021/2022

Dyrektor INSTYTUTU DZIENNIKARSTWA, MEDIÓW I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ UPJPII
dr hab. Katarzyna Drąg

W grudniu 2021 roku w ramach programu Erasmus + Staff Mobility miałam możliwość gościć na Uniwersytecie w Szeged. Szeged to piękne akademickie miasto na południu Węgier. Zajęcia oraz konsultacje odbywałam na Wydziale Komunikacji i Mediów. Dodatkowo miałam okazję zapoznać się z infrastrukturą medialną uczelni oraz odbyć rozmowy z Pracownikami. Nie zabrakło czasu również na zwiedzanie zabytków Szeged. Opiekunem mojego pobytu był prof. Bertalan Pusztai, który z wielką otwartością gościł mnie na Wydziale. Pobyt na Uniwersytecie w Szeged przyniósł nowe doświadczenia, znajomości i plany na dalszą współpracę.

Katarzyna Drąg, Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UPJPII

kdrag.jpg


Wizyta w University of Presov na Słowacji w ramach stypendium Erasmus+ Staff Mobility for Teaching w r.a. 2021-2022.

zdjecie_ks_zbrojah.jpg

W dniach od 27 do 30 września 2021 roku w ramach programu Erasmus+ prowadziłem zajęcia dydaktyczne dla studentów Pravoslávnej bohoslaveckej fakulty Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie/University of Presov, (Słowacja), który jest od wielu już lat zagranicznym partnerem naukowym naszego Uniwersytetu. W realizacji tego wydarzenia wielką rolę odegrał doc. PhDr. Maroš Šip, PhD, prodziekan wydziału.

W wyniku korespondencji między naszymi koordynatorami programu Erasmus+ p. mgr Urszulą Kubiczek (UPJPII) oraz p. mgr Ludmilą Adamovą (PU) uzgodnione zostały terminy oraz tematyka prowadzonych zajęć, których łącznie było osiem godzin. Studenci obecni na spotkaniach wysłuchali wykładów obejmujących zagadnienia związane najpierw z problemem epidemii i jej negatywnego wpływu na kontakty interpersonalne w teologii i pracy socjalnej. W wyniku dyskusji zauważono, że szczególną rolę czynnika łączącego jednostki i społeczności jest Internet i jego powszechny zasięg. Dzięki bowiem komunikacji wideo oraz kontaktom społecznościowym można pomagać potrzebującym i prowadzić z nimi aktywizujący dialog. Nie zapomniano także o tematyce religijnej, jak choćby wspólne czytanie Biblii i jej komentowanie oraz wspólne modlitwy, których bez komunikacji internetowej w dobie pandemii przeprowadzić nie było można. Ciekawą była także dyskusja oparta o sztukę religijną – słynne obrazy, mozaiki oraz zdjęcia miejsc świętych (Izrael, Liban, Jordania czy Egipt), które mogą stanowić doskonały materiał do prowadzenia spotkań online z osobami samotnymi, w celu dawania im poczucia „potrzebności” dla społeczeństwa oraz uwrażliwienia na wymiar duchowy i religijny.

Udział w programie Erasmus+ dał mi kolejną możliwość wzajemnego ubogacenia naszych Uniwersytetów i Wydziałów. Wymiana doświadczeń oraz sposoby rozwiązywania problemów epidemicznych w różnych ośrodkach naukowych z pewnością przyczynią się do kolejnych spotkań naszych Wydziałów w następnych latach programu umiędzynarodowienia nauki polskiej i słowackiej w ramach teologii, antropologii i pracy socjalnej.

Ks. prof. Bogdan Zbroja
Wydział Teologiczny UPJPII


Wizyta w University of  Zadar [Chorwacja] w ramach stypendium Erasmus+ Staff Mobility for Teaching w r.a. 2021-2022.

zdjecie_dw.jpg

W październiku bieżącego roku akademickiego miałem przyjemność skorzystania z możliwości wyjazdu naukowo-dydaktycznego w ramach programu ERASMUS+. Jako na miejsce docelowe, zdecydowałem się na Uniwersytet w Zadarze. W pełni świadomie napisałem, że „miałem przyjemność”, ponieważ było to doświadczenie bardzo pozytywne na wielu płaszczyznach.

Po pierwsze, zgodnie z celami programu, przeprowadziłem zajęcia dydaktyczne na tamtejszej uczelni, co nie tylko pozwoliło mi zweryfikować mój warsztat, ale poddać pod debatę projekty, nad którymi pracuję. Dyskusje z grupami studentów sprawiły, że mogę stawiać sobie nowe pytania i rozszerzać pole badawcze w kierunkach, które najbardziej interesują odbiorcę.

Po drugie, ogromną przyjemnością były spotkania z tamtejszą kadrą naukową i administracyjną. Miałem możliwość licznych rozmów z wykładowcami i władzami Uniwersytetu w Zadarze, co nie tylko pozwoliło mi zawrzeć nowe znajomości, ale również zorientować się w kierunkach ich badań. Być może te spotkania zaowocują zaproszeniami do współpracy przy okazji wspólnych sympozjów naukowych czy projektów.

Po trzecie, pobyt w Zadarze sprawił, że lepiej poznałem i zrozumiałem chorwacki kontekst społeczny i eklezjalny. Teologia zawsze uprawiana jest w kontekstach, a wspólne rozmowy z chorwackimi przyjaciółmi, tamtejszymi księżmi i biskupem tego miejsca dostarczyły mi wielu przykładów na powiązania między lokalną historią a obszarami teologicznego myślenia czy kierunkami poszukiwań odpowiedzi na stawiane pytania.

Ponadto, Chorwacja przekonała mnie po raz kolejny wspaniałą kuchnią, krajobrazami i pogodą. Dostałem do ręki kolejny dowód na to, że świat to księga, której czytanie ubogaca i zachwyca, więc trzeba korzystać z każdej okazji, by tę księgę czytać. Zachęcam wszystkich do udziału w programie ERASMUS+, tym bardziej, że można liczyć na ogromną pomoc z ramienia uczelni przy organizacji takich wyjazdów.

Ks. Prof. Damian Wąsek
Wydział Teologiczny UPJPII


Staff Mobility for Teaching 2021/202 - Erasmus exchange 

obolevitch.jpg

To był już czwarty wyjazd na Uniwersytet Wileński w ramach programu „Erasmus+” - z uczelnią wileńską wiążą nas długie i bogate kontakty, przede wszystkim z prof. Tomasem Sodeiko, który niejednokrotnie gościł na naszej uczelni. Tym razem cykl wykładów poświęcony był znakomitemu rosyjskiemu filozofowi Siemionowi Frankowi. Uniwersytet Wileński pracuje w reżimie stacjonarnym, ale na Litwie obecnie są dodatkowe zaostrzenia z powodu pandemii: aby wejść na uczelnię, każdorazowo należy okazać certyfikat szczepienia. Sprawdzają go również przy wejściu do biblioteki, kawiarni, sklepu etc.

Wykłady spotkały się z zainteresowaniem słuchaczy; jedna ze studentek postanowiła nawet przetłumaczyć jeden z artykułów S. Franka na język litewski. Wykłady kończyły się dyskusją na tematy związane z filozofią rosyjską i filozofią religii. Pewnego razu udało się również dodatkowo obejrzeć krótki film – czarno-biały i niemy, ale niezwykle interesujący reportaż z wykładów w szkole letniej przeprowadzonej przez Międzynarodową Szkołę Filozofii w Amersfoort (Holandia), gdzie S. Frank miał wykłady w 1932 r.

Ponadto dzięki życzliwości pracowników Uniwersytetu Wileńskiego mogłam popracować w bibliotece uniwersyteckiej, zgłębić m.in. wątek wizyty S. Franka na Litwie – okoliczności jego wykładów w Kownie w 1928 r. Tym samym zdobyłam cenny materiał dla przyszłego artykułu naukowego. Oczywiście nie zabrakło okazji do zwiedzania miasta, spotkań, ciekawych rozmów i pielgrzymowania.

Sr. prof. Teresa Obolevitch
Wydział Filozoficzny UPJPII

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano