Oferty praktyk
PRAKTYKI ERASMUS+
- Praktyki dotyczą studentów i absolwentów.
- Praktyki można realizować w czasie studiów lub po obronie pracy dyplomowej.
- Wyjazdy podczas studiów realizowane są najczęściej w wakacje. Wyjazdy w czasie trwania roku akademickiego są możliwe po uzyskaniu zgody na indywidualną organizację studiów.
- Program Erasmus + umożliwia wyjazdy na praktykę absolwentom UPJPII pod warunkiem, że przejdą rekrutację na wyjazd przed ukończeniem studiów.
- Praktyka może zostać zrealizowana w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy od obrony pracy dyplomowej. Maksymalne finansowanie praktyki absolwenckiej to 5 miesięcy.
INFORMACJE PODSTAWOWE
- Praktyki powinny odbywać się w okresie wakacyjnym.
- Czas trwania: min. 2 miesiące.
- Praktyki mogą być zrealizowane w dowolnie wybranej przez studenta firmie, organizacji, instytucji
(z wyjątkiem instytucji UE). - Student sam zajmuje się znalezieniem placówki, w której chciałby zrealizować praktykę.
- Na każdy miesiąc student otrzymuje stypendium w wysokości od 450 do 600 EUR,
w zależności od kierunku wyjazdu. - Praktyka nie może być zrealizowana w Polsce ani w kraju, w którym student aktualnie mieszka.
- Instytucja, w której będą odbywać się praktyki, musi znajdować się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+.
PRAKTYKI DOTYCZĄCE ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI CYFROWYCH
Od 2018 roku istnieje możliwość ubiegania się przez studentów wszystkich kierunków studiów o praktyki dot. rozwoju umiejętności cyfrowych oraz kompetencji wymaganych, by pracować i odnosić sukcesy w gospodarce i społeczeństwie poddawanym ciągłym przemianom cyfrowym.
Umiejętności cyfrowe rozumiane przez KE (str. 32 dokumentu) w ramach Programu Erasmus+: „Any traineeship will be considered as a “traineeship in digital skills” when one or more of the following activities are practised by the trainee: digital marketing (e.g. social media management, web analytics); digital graphical, mechanical or architectural design; development of apps, software, scripts, or websites; installation, maintenance and management of IT systems and networks; cybersecurity; data analytics, mining and visualisation; programming and training of robots and artificial intelligence applications. Generic customer support, order fulfilment, data entry or office tasks are not considered in this category.”
Więcej o praktykach dot. rozwoju umiejętności cyfrowych: https://ec.europa.eu/eures/public/en/opportunities.
Poniższe adresy internetowe są jedynie sugestią.
Oferty praktyk - lista miejsc, w których realizowali praktyki nasi studenci
Praktyki - krok po kroku
JAK ZNALEŹĆ INSTYTUCJĘ?
Szukając instytucji lub firmy, można skorzystać z oferty praktyk na stronie http://erasmusintern.org/
Pisząc mail do firmy, należy pamiętać o zasadach programu ERASMUS+ (tutaj warto podać link do Narodowej Agencji programu w danym kraju: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/national-agencies_en.htm, co pozwoli instytucji zdobyć szczegółowe informacje o zasadach realizacji programu).
WAŻNE: Szukając instytucji, należy pamiętać, że praktyk nie można odbyć w instytucjach unijnych oraz instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami. Zasada ta wynika z konieczności unikięcia możliwych konfliktów interesów.
W programie Erasmus+ samodzielnie poszukujesz firmy lub instytucji, w której będziesz realizować praktykę. Sprawdź wskazówki, jak znaleźć pracodawcę. Możesz szukać ofert w dowolnej firmie, instytucji, organizacji NGO w jednym z 32 krajów programu. Ważne, by program praktyki był zgodny z Twoim kierunkiem studiów. Jeśli masz wątpliwości co do zgodności proponowanego zakresu obowiązków z Twoim kierunkiem studiów, skontaktuj się z nami.
Im wcześniej zaczniesz szukać pracodawcy, im więcej aplikacji wyślesz, tym większa szansa na znalezienie atrakcyjnych praktyk, także z wynagrodzeniem. To Ty decydujesz o miejscu i pracodawcy; od Ciebie w dużym stopniu zależy, na ile praktyka będzie rozwijająca, pasjonująca i zgodna z Twoimi oczekiwaniami!
Możesz poszukiwać ofert na portalach pracy, portalach społecznościowych lub pytać byłych uczestników programu. Możesz też wpisywać w wyszukiwarkę frazy zawierające nazwy miast, państw czy stanowisk, połączone ze słowem „internship”, „placement”, „traineeship” czy „Erasmus”. Nic nie stoi na przeszkodzie, być na mapie Google poszukał firm ze swojej branży. Masz praktycznie nieograniczone możliwości, wybór należy do Ciebie!
Jeśli poszukiwanie pracodawcy nie przynosi efektów lub nie wiesz od czego zacząć, umów się z nami na spotkanie on-line lub napisz na erasmus@upjp2.edu.pl.
Skorzystaj także ze sprawdzonych wyszukiwarek, aby znaleźć pracodawcę dla siebie: