Oferty praktyk
PRAKTYKI ERASMUS+
Praktyki studenckie lub absolwenckie
Praktyki można realizować w czasie studiów lub po obronie pracy dyplomowej.
Wyjazdy podczas studiów realizowane są najczęściej w wakacje.
Wyjazdy w czasie trwania roku akademickiego są możliwe po uzyskaniu zgody na indywidualną organizację studiów.
Program Erasmus + umożliwia wyjazdy na praktykę absolwentom UPJPII pod warunkiem, że przejdą rekrutację na wyjazd przed ukończeniem studiów.
Praktyka może zostać zrealizowana w okresie nie przekraczającym 12 miesięcy od obrony pracy dyplomowej. Maksymalne finansowanie praktyki absolwenckiej to 5 miesięcy.
INFORMACJE PODSTAWOWE:
- praktyki powinny odbywać się w okresie wakacyjnym,
- muszą trwać min. 2 miesiące,
- mogą być zrealizowane w dowolnie wybranej przez studenta firmie, organizacji, instytucji
(z wyjątkiem instytucji UE),
- student sam szuka placówki, w której chciałby zrealizować praktykę,
- na każdy miesiąc student otrzymuje stypendium w wysokości od 450 do 600 EUR,
w zależności od kierunku wyjazdu,
- praktyka nie może być zrealizowana w Polsce, ani w kraju, w którym student aktualnie mieszka.
Od 2018 roku istnieje możliwość ubiegania się przez studentów wszystkich kierunków studiów o praktyki dot. rozwoju umiejętności cyfrowych1 oraz kompetencji wymaganych, by pracować i odnosić sukcesy w gospodarce i społeczeństwie poddawanym ciągłym przemianom cyfrowym.
Umiejętności cyfrowe rozumiane przez KE (str. 32 dokumentu) w ramach Programu Erasmus+: „Any traineeship will be considered as a “traineeship in digital skills” when one or more of the following activities are practised by the trainee: digital marketing (e.g. social media management, web analytics); digital graphical, mechanical or architectural design; development of apps, software, scripts, or websites; installation, maintenance and management of IT systems and networks; cybersecurity; data analytics, mining and visualisation; programming and training of robots and artificial intelligence applications. Generic customer support, order fulfilment, data entry or office tasks are not considered in this category.”
Więcej o praktykach dot. rozwoju umiejętności cyfrowych: https://ec.europa.eu/eures/public/en/opportunities
Poniższe adresy internetowe są jedynie sugestią i zachęcamy do nieograniczania się w szukaniu praktyk wyłącznie do tych stron.
Oferty praktyk - lista miejsca w których realizowali praktyku nasi studenci
Praktyki - krok po kroku
Jak znaleźć firmę?
Szukając firmy można skorzystać z:
- oferty praktyk na stronie http://erasmusintern.org/
Pisząc mail do firmy, należy pamiętać o zasadach programu ERASMUS+ (tutaj warto podać link do Narodowej Agencji programu w danym kraju: http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/national-agencies_en.htm), co pozwoli firmie zdobyć szczegółowe informacje o zasadach realizacji programu,
WAŻNE: szukając firmy, należy pamiętać, że NIE MOŻE to być: instytucja europejska oraz organizacja zarządzająca programami wspólnotowymi, w celu uniknięcia możliwych konfliktów interesów (wykaz instytucji unijnych, w których nie można odbyć praktyki).
W programie Erasmus+ samodzielnie poszukujesz firmy lub instytucji, w której będziesz realizować praktykę. Sprawdź wskazówki, jak znaleźć pracodawcę.
Możesz szukać ofert w dowolnej firmie, instytucji, organizacji NGO w jednym z 32 krajów programu. Ważne, by program praktyki był zgodny z Twoim kierunkiem studiów, a w zasadzie z szeroko pojętą dziedziną „ekonomia”. Jeśli masz wątpliwości co do zgodności proponowanego zakresu obowiązków z Twoim kierunkiem studiów, skontaktuj się z nami.
Im wcześniej zaczniesz szukać pracodawcy, im więcej aplikacji wyślesz - tym większa szansa na znalezienie atrakcyjnych praktyk, także z wynagrodzeniem.
To Ty decydujesz o miejscu i pracodawcy; od Ciebie w dużym stopniu zależy na ile praktyka będzie rozwijająca, pasjonująca i zgodna z oczekiwaniami!
Możesz poszukiwać ofert w portalach pracy, portalach społecznościowych, pytać byłych uczestników programu. Możesz wpisywać w wyszukiwarkę frazy zawierające nazwy miast, państw czy stanowisk, połączone ze słowem „internship”, „placement”, „traineeship” czy „Erasmus”.
Możesz również poszukiwać z mapą Google firm z danej branży w danym miejscu - masz praktycznie nieograniczone możliwości – wybór należy do Ciebie!
Jeśli poszukiwanie pracodawcy nie przynosi efektów lub nie wiesz od czego zacząć, umów się na spotkanie on-line lub napisz na erasmus@upjp2.edu.pl
Skorzystaj także ze sprawdzonych wyszukiwarek, aby znaleźć pracodawcę dla siebie:
EUROPE / VARIOUS COUNTRIES