Przed wyjazdem

erasmus1.jpg

PRAKTYKI 

Planujesz wyjazd na praktyki zagraniczne Erasmus+? Praktyki możesz realizować jako student lub absolwent. Weź udział w zbliżającej się rekrutacji. Aby aplikować należy posiadać status studenta. Dowiedz się w jaki sposób możesz otrzymać dofinansowanie i zdobywać doświadczenie na europejskim rynku pracy.

RODZAJE WYJAZDÓW
W ramach programu Erasmus+ na UPJPIIK możesz wyjechać na studia lub praktykę za granicą. Praktykę możesz zrealizować jako student lub jako absolwent do 12 miesięcy po obronie. Wyjeżdżając jako student, musisz mieć status studenta przed wyjazdem i po powrocie. Natomiast aplikując na wyjazd absolwencki, musisz mieć status studenta, w momencie rekrutacji, a wyjedziesz już po obronie. 

ZGODNOŚĆ Z KIERUNKIEM STUDIÓW
Praktyka Erasmus+ musi być związana z Twoim kierunkiem studiów. Ogólnie mówiąc, musi ona gwarantować możliwość nabycia kompetencji związanych z kierunkiem kształcenia w ramach szeroko pojętej dziedziny ekonomii. Jeśli masz wątpliwości czy program praktyki jest zgodny z kierunkiem studiów, skontaktuj się z naszym Akademickim Centrum Kariery. Praktykę zagraniczną możesz odbyć jako obowiązkową lub nieobowiązkową. O zaliczeniu praktyki jako obowiązkowej decyduje opiekun praktyk na właściwej katedrze UPJPIIK. Realizacja praktyki w trakcie studiów będzie odnotowana w Twoim suplemencie do dyplomu - pamiętaj, aby poinformować o niej dziekanat.

KAPITAŁ MOBILNOŚCI
W ramach programu Erasmus+ masz możliwość kilkukrotnego wyjazdu na studia i praktyki Erasmus+. Wyjazdy te mogą trwać łącznie do 12 miesięcy na każdym stopniu studiów I, II i III stopnia oraz do 24 miesięcy na jednolitych studiach magisterskich. Tzw. kapitał mobilności przypisany jest do stopnia studiów, w którym odbywa się rekrutacja. Wyjazdy absolwenckie liczą się do kapitału stopnia studiów, po zakończeniu którego następują.

DŁUGOŚĆ POBYTU
Możesz odbywać praktykę od 2 do 3 miesięcy, o ile masz wystarczający kapitał mobilności. Nie musisz planować wyjazdu na pełne miesiące, Twój pobyt będzie rozliczany z dokładnością do jednego dnia, a każdy miesiąc liczony jako 30 dni. Minimalny czas pobytu to 60 dni. Praktyka powinna rozpoczynać się i kończyć w dzień roboczy, chyba że instytucja przyjmująca działa w pozostałe dni tygodnia.

FINANSOWANIE WYJAZDU
Uczelnia dofinansuje Twój wyjazd na maksimum 90 dni, niezależnie od długości trwania praktyki. Jeśli pobyt jest krótszy, otrzymasz proporcjonalnie niższy grant za okres liczony z dokładnością co do dnia. Dofinansowanie przyznawane w programie Erasmus+ ma charakter uzupełniający, dlatego warto zabezpieczyć własny budżet oraz szukać praktyki z wynagrodzeniem. Wysokość grantu zależy od grupy kraju, do którego się wybierasz. Grant wypłacany jest przelewem w walucie euro, w dwóch transzach: 90% przed wyjazdem, po podpisaniu umowy i pozostałe 10% po powrocie i rozliczeniu praktyki.

Stawki oscylują pomiędzy 550-620 EUR.

Wszyscy studenci UPJPII z niepełnosprawnościami oraz pobierający stypendium socjalne, mają prawo do dodatkowego dofinansowania studenckiego wyjazdu na praktykę. Studenci planujący wyjazd na praktykę absolwencką, także mogą wnioskować o tego rodzaju dofinansowanie.

Osoby pobierające stypendium socjalne i osoby z niepełnosprawnościami otrzymują wyższą kwotę dofinansowania, taką samą dla wszystkich uczestników.

Także osoby wyjeżdżające na praktykę jako absolwenci, którzy złożą na etapie rekrutacji zaświadczenie o pobieraniu stypendium socjalnego lub orzeczenie o niepełnosprawności, mogą ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie wyjazdu.

PRAKTYKI DLA ABSOLWENTÓW
Aby wyjechać na praktykę jako absolwent, należy wziąć udział w rekrutacji będąc na ostatnim roku studiów i posiadając status studenta.

Praktykę absolwencką możesz rozpocząć już po zakończeniu studiów lub pózniej, ważne żeby zrealizować ją przed upływem 12 miesięcy od daty obrony w ramach jednej edycji programu. Za moment ukończenia studiów uważa się datę złożenia egzaminu dyplomowego z wynikiem pozytywnym. Jeśli wyjeżdżasz na praktykę absolwencką, a zamierzasz kontynuować naukę na kolejnym stopniu studiów, praktykę należy odbyć przed rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego. W przypadku praktyk absolwenckich, zalecany okres między zakończeniem studiów (obroną pracy) a wyjazdem, wynosi minimum 2 tygodnie.

PRACODAWCA
Wyjazd na praktykę jest życiową przygodą, ale też wyzwaniem i sprawdzianem samodzielności, ponieważ cały pobyt organizujesz we własnym zakresie, łącznie ze znalezieniem pracodawcy czy zakwaterowania. Dzięki temu wyjeżdżasz na własnych warunkach i według swoich preferencji. Twoim pracodawcą może zostać praktycznie każda firma, instytucja czy organizacja działająca w jednym z 32 krajów programu, pod warunkiem, że program praktyki będzie zgodny z kierunkiem studiów. Wybór kraju, miasta czy pracodawcy zależy tylko i wyłącznie od Ciebie!

Jedynymi organizacjami, w których nie można odbywać praktyk są instytucje i organy UPJPII oraz organizacje zarządzające programami UPJPII (w celu uniknięcia ewentualnego konfliktu interesów lub podwójnego finansowania).

Jeśli planujesz realizację praktyki na uczelni wyższej, upewnij się, że posiada ona kod PIC (Erasmus+ Participant Identification Code).

Wyjazd na praktykę w ramach Erasmus+ wymaga od Ciebie podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin ustalonym z instytucją przyjmującą, nie mniejszym niż 30 godzin tygodniowo.

REKRUTACJA
Rekrutacja na praktyki jest ciągła. Więcej informacji w zakładce dotyczącej procesu rekrutacji.

PROFIL UCZESTNIKA
Aby zostać uczestnikiem programu:

  • musisz być osobą pełnoletnią;
  • musisz posiadać status studenta UPJPIIK (dowolnego stopnia: I, II, III; studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych);
  • musisz mieć ukończony minimum pierwszy rok studiów I stopnia;
  • jeśli wyjeżdżasz jako student II stopnia, musisz mieć ukończony I semestr studiów magisterskich;
  • przed wyjazdem musisz mieć uregulowany stosunek do uczelni oraz zaliczony ostatni semestr studiów poprzedzający wyjazd;
  • w trakcie wyjazdu nie możesz przebywać na urlopie dziekańskim ani być urlopowany;
  • w terminie odbywania praktyki uczestnicy nie możesz brać udziału w innym programie zagranicznym realizowanym przez UPJPII, ani w innym programie finansowanym z Funduszy Europejskich;
  • możesz posiadać dowolne obywatelstwo (jeżeli posiadasz obywatelstwo inne niż państwa członkowskiego UPJPII, koniecznie sprawdź zasady odnoszące się do wjazdu na terytorium kraju przyjmującego w związku planowanym pobytem jako uczestnik programu Erasmus+).

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano