Serwis MSZ 'Odyseusz'
ZANIM WYJEDZIESZ - OBOWIĄZKOWA REJESTRACJA W SYSTEMIE ODYSEUSZ
Ze względu na Twoje bezpieczeństwo, proszę rozważyć rejestrację Twojego pobytu w serwisie Odyseusz, prowadzonym przez
Ministra Spraw Zagranicznych: https://odyseusz.msz.gov.pl/
Darmowa rejestracja, która trwa kilka minut, możne w niebezpiecznej sytuacji uratować życie. Przygotowany przez polskie MSZ serwis pomaga zlokalizować podróżnych z Polski w każdym miejscu na świcie, a w czasie niebezpieczeństwa umożliwia także konsulowi rozsyłanie zarejestrowanym osobom darmowych powiadomień SMS oraz ułatwia organizację pomocy. Z serwisu można korzystać na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Podróżny może zarejestrowac pojedynczą, krótka podróż, podając swoje dane osobowe, dane osób towarzyszących, a także czas i miejsce lu etapy pobytu.
Odyseusz to nie ostatnie narzędzie MSZ, z którego warto korzystać w podróży. Najważniejsze praktyczne informacje na temat wszystkich krajów świata można znaleźć w serwisie Polak za granicą. Zainteresowani znajdą tam opisy krajów świata, informacje nt. obowiązujących przepisów wjazdowych, wiz, opłat, prawa lokalnego, miejscowych zwyczajów, opieki zdrowotnej, koniecznych szczepień. Sekcja Informacje dla podróżujących zawiera zestawienie podstawowych zasad, o których należy pamiętać przygotowując się do wyjazdu i podczas pobytu za granicą, szczególnie w zakresie wykupu odpowiedniego ubezpieczenia i możliwości skorzystania z pomocy konsularnej świadczonej przez polskie urzędy konsularne za granicą.
Zachęcamy także do skorzystania z mobilnej wersji serwisu Polak za granicą – aplikacji iPolak, dostępnej bezpłatnie do pobrania na urządzania z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi (iOS, Android i WindowsPhone). Na stronach poradnika podane są adresy polskich placówek dyplomatycznych, gdzie w razie potrzeby można szukać pomocy konsula. Aplikacja iPolak zwiększa bezpieczeństwo podróżujących Polaków dzięki takim funkcjom jak przycisk S.O.S. z telefonem alarmowym do najbliższej polskiej placówki. W razie zaistnienia niebezpiecznych sytuacji w kraju pobytu zarejestrowanego użytkownika, MSZ wyśle powiadomienie PUSH o zagrożeniu. Aplikacja działa w wersji offline, ale do pobrania najnowszych aktualizacji i ostrzeżeń trzeba skorzystać z Internetu.
Dodatkowym instrumentem są Ostrzeżenia dla podróżujących. Są to komunikaty publikowane w przypadku wystąpienia nagłych okoliczności dotyczących stanu bezpieczeństwa w danym państwie (np. wprowadzenie stanu wyjątkowego, zamach terrorystyczny lub informacje o znacznym wzroście zagrożenia terrorystycznego, wystąpienie klęski żywiołowej) zawierające rekomendację dla osób podróżujących ujętą w 4-stopniowej skali. Informacje o zagrożeniach w różnych rejonach świata można także śledzić na profilu @PolakzaGranica (twitter.com/PolakZaGranica) na Twitterze.
Ponadto, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieszcza na swoich stronach szereg poradników ułatwiających właściwe przygotowanie do podróży i pobytu za granicą. Szczególnie użyteczne informacje można znaleźć w poradnikach Bezpieczne wakacje oraz Praca i pobyt w UE.
Ubezpieczenie
Każdy stypendysta Erasmusa jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ; pamiętaj, że karta obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i obejmuje tylko część świadczeń związanych z leczeniem. Wzór wniosku o wydanie karty EKUZ znajdziesz na stronach NFZ, natomiast samą kartę wyrobić można w wojewódzkim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy wyjeździe np. do Turcji należy wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej.
Część uczelni zagranicznych wymaga od stypendystów Erasmusa wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia na miejscu. Aby uniknąć podwójnych wydatków, dowiedz się przed wyjazdem, jakich formalności trzeba będzie dopełnić w uczelni goszczącej.
Nie zapominaj także o ubezpieczeniu bagażu na okres podróży!
Odrębną istotną kwestią jest zakup polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli w skrócie NNW. Jest ona dostępna w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Ewentualnie można zaopatrzyć się w jedną z popularnych kart studenckich. Polisa kupiona w banku lub u tradycyjnego brokera ubezpieczeniowego z reguły jest droższa, niż karta studencka oraz nie oferuje tylu zniżek i rabatów. Wybór należy do Ciebie.
Na czas realizacji praktyki student, dodatkowo, zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, obejmującego szkody spowodowane przez studenta w miejscu pracy.
Za zapewnienie ubezpieczeń obowiązkowych jest odpowiedzialny student!
Karty EURO26 i ISIC
Karta studencka jest jedną z najpopularniejszych form ubezpieczenia, wybieranych przez studentów wyjeżdżających na Erasmusa. Karta EURO26 bądź ISIC jest nie tylko polisą, zapewniającą ubezpieczenie poza granicami Polski, ale także pewnego rodzaju międzynarodowym poświadczeniem statusu studenta i przepustką do zniżek.
Koszt karty Euro26 i ISIC
Opłata za Kartę EURO26 World, zapewniającą ubezpieczenie w Polsce i na świecie (z wyjątkiem USA i Kanady) wynosi ok. 73 PLN. Karta jest ważna przez rok. Ubezpieczenia wchodzące w skład ochrony to: NNW, OC, KL, ASS.
Natomiast Karta ISIC z ubezpieczeniem obowiązującym w Polsce i na świecie (z wyjątkiem USA, Kanady Australii i Japonii) kosztuje ok. 79 PLN. Maksymalny okres ważności legitymacji ISIC -16 miesięcy od momentu wystawienia (legitymacje ważne są edycjami wrzesień-grudzień, np.: 01/09/2012 - 31/12/2013). Karta obejmuje ubezpieczenia: NNW i KL.