Online Learning Agreement

Online Learning Agreement - krok w kierunku digitalizacji programu Erasmus+

Drodzy Studenci!

W związku z kończącym się okresem obowiązywania karty Erasmusa na lata 2014-2020 i rozpoczęciem nowej Karty Erasmusa na lata 2021-2027 zostaną wprowadzone nowe metody oraz zasady funkcjonowania mobilności w ramach programu Erasmus+. W ramach nowej karty zostaje wprowadzony tzw. Erasmus Without Paper czyli system połączonych ze sobą narzędzi ułatwiających proces wyjazdów w ramach Erasmusa. Jedną z ważniejszych inicjatyw które są częścią Erasmus Without Paper jest Online Learning Agreement.

Co to oznacza?

Od stycznia 2021r. obowiązkowe będzie tworzenie Learning Agreement wyłącznie z wersji online (bez drukowania i ręcznego podpisywania dokumentu). Learning Agreement w wersji online należy wypełnić wchodzą na stronę www -> https://learning-agreement.eu/

Student wyjeżdżający na studia w ramach Erasmus+ musi zarejestrować się na stronie za pomocą swojego adresu e-mail i wypełnić swój Online Learning Agreement, a następnie po podpisaniu go w wersji elektronicznej zatwierdzić przyciskiem na dole strony pod okienkiem przeznczonym na podpis.

Po tym jak student zatwierdzi swój Online Learning Agreement, dokument pojawia się w narzędziu o nazwie Erasmus Dashboard gdzie Koordynator Zakładowy sprawdzi, a w razie konieczności poprawek odeśle OLA do studenta wraz z komentarzem co należy poprawić.

Student powinien nanieść wszystkie poprawki i po zatwierdzeniu, OLA znów pojawia się na koncie koordynatora. Zakładowy Koordynator ma możliwość podpisać i ostatecznie odesłać OLA do uczelni zagranicznej lub odrzucić OLA w całości jeżeli student nie zastosował się do zalecanych zmian.

Wprowadzenie systemu Online Learning Agreement  ułatwia cały proces aplikacji na studia gdyż większość czynności wykonywana jest przez system (np. wysłanie OLA do uczelni zagranicznej). Pozwala to zaoszczędzić czas oraz papier, a student nie musi już krążyć i szukać wykładowców. W obecnym czasie panującej pandemii jest to dodatkowe ułatwienie gdyż student i Koordynator nie musza mieć ze sobą bezpośredniego kontaktu.

OLA = Online Learning Agreement

LA = Learning Agreement

Najnowsza wersja  platformy Online Learning Agreement dla całego pokolenia Erasmusa to kolejny, być może największy krok w kierunku digitalizacji programu Erasmus+. OLA przeznaczone jest dla uczestników wymian - studiów oraz staży w ramach programu Erasmus+, odbywających mobilność w instytucjach posiadających Kartę Erasmusa dla szkolnictwa Wyższego (ECHE). Dla programu Erasmus+ na lata 2021-2027 będzie to nowa norma.  

Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement) jest kluczowym dokumentem, który zapewnia uznawalność akademicką i pozwala na przenoszenie efektów kształcenia zdobytych poza uczelnią macierzystą (punktów ECTS). Cyfrowa wersja dokumentu oznacza mniej formalności oraz mniej dokumentów, które trzeba wypełnić, co ułatwia wyjazd na wymianę. Dawniej, ilość dokumentów, które należało złożyć prowadziła często do opóźnienia procesu związanego z przygotowaniem wyjazdu, a po zakończeniu mobilności z jej rozliczeniem.

Wszystko zaczęło się w 2015, kiedy ESN dołączyło do inicjatywy Online Learning Agreement zapoczątkowanej przez European University Foundation (EUF). Miała ona na celu stworzenie cyfrowego narzędzia, zarówno dla studentów, jak i instytucji szkolnictwa wyższego, usprawniającego proces tworzenia i podpisywania porozumienia o programie zajęć. W maju 2017 roku OLA zostało udostępnione uczelniom wyższym w wersji pilotażowej do przetestowania oraz dostosowania platformy. EUF kontynuowało inicjatywę wraz z kolejnym projektem OLA+, w ramach którego pracowano nad dalszym ulepszaniem platformy i dodawaniem nowych funkcji, takich jak porozumienie o programie zajęć dla staży oraz pomiar satysfakcji uczestników wymian.

W badaniu przeprowadzonym na przełomie 2019 i 2020 roku ponad 90% studentów zadeklarowało, że poleciłoby platformę OLA swoim rówieśnikom. Ponadto 93% IRO (biur wymian) uważa, że wszystkie porozumienia o programie zajęć powinny być zawierane online za pomocą łatwego w użyciu narzędzia. Dzięki solidnej, bezpiecznej i przystępnej platformie OLA jest i będzie to możliwe w kolejnych latach. Więcej informacji na temat zmian w nowej platformie można znaleźć na oficjalnej stronie. Co więcej, OLA będzie obowiązkową częścią programu Erasmus+ na lata 2021-2027, a także nowej aplikacji Erasmus+.

Platforma OLA oraz Erasmus Without Paper to pierwsze dwie znaczące inicjatywy digitalizacyjne, w których Erasmus Student Network odegrało kluczową rolę. 

Porozumienia określające programy zajęć, jakie powinny zostać zrealizowane na studiach lub podczas stażu za granicą, są nadal dostępne za pośrednictwem poprzedniej platformy OLA.

WEBINARIUM NA TEMAT DIGITALIZACJI DZIAŁAŃ W PROGRAMIE ERASMUS+ 2021-2027 ZWIĄZANYCH Z MOBILNOŚCIĄ STUDENTÓW

Podręcznik użytkownika - > platforma OLA

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano