Aktualności
Wspólnoty uczące się w globalnym świecie – Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia, Katowice 2024
W dniach 23–25 października 2024 roku Katowice gościły uczestników Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia – spotkania, które przyciągnęło przedstawicieli uczelni, ekspertów i praktyków z całego świata. Biuro Współpracy Międzynarodowej wzięło udział w drugim dniu wydarzenia, poświęconym „Wspólnotom uczącym się w kontekście umiędzynarodowienia i innych wyzwań edukacyjnych”. Towarzyszył im prorektor ds. umiędzynarodowienia, który dzień wcześniej uczestniczył w sesjach poświęconych innowacjom dydaktycznym na międzynarodowym kampusie. W Kongresie udział również wzięli przedstawiciele Działu Nuaczania.
Oficjalna inauguracja Kongresu była pełna inspiracji – podczas otwierającego panelu „Różne perspektywy mobilności studenckiej i pracowniczej” eksperci, m.in. prof. Larry Jackson (Columbia University, USA) oraz dr Emre Erol (Sabancı University, Turcja), dzielili się sprawdzonymi rozwiązaniami na rzecz mobilności akademickiej. W trakcie dyskusji przedstawiono najlepsze programy wymiany studenckiej i kadrowej, które wspierają integrację i rozwój uczelni na poziomie międzynarodowym. Całość prowadziła mgr Aleksandra Lewandowska, reprezentantka Krajowej Rady Doktorantów, która z pasją moderowała rozmowy o najnowszych trendach i narzędziach wspierających globalne środowisko akademickie.
W tym dniu odbył się także panel „Umiędzynarodowienie, a dydaktyka i jakość kształcenia z perspektywy samorządu studenckiego”, który wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników. W trakcie spotkania wyjaśniono różnice między umiędzynarodowieniem a internacjonalizacją i pokazano, jak te procesy wpływają na jakość kształcenia. Omówiono też kluczowe założenia deklaracji bolońskiej i sorbońskiej oraz wyjaśniono, w jaki sposób europejskie ramy kwalifikacji wspierają harmonizację systemów edukacyjnych. Wskazano także rolę organizacji, takich jak European Students Union (ESU), w promowaniu współpracy na poziomie europejskim.
Udział BWM w Kongresie zakończyła wizyta w Muzeum Śląskim – dodatkowa atrakcja, stanowiąca doskonałą okazję do relaksu oraz integracji po intensywnych dniach pełnych inspirujących dyskusji.