Aktualności

Wspólnoty uczące się w globalnym świecie – Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia, Katowice 2024

W dniach 23–25 października 2024 roku Katowice gościły uczestników Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia – spotkania, które przyciągnęło przedstawicieli uczelni, ekspertów i praktyków z całego świata. Biuro Współpracy Międzynarodowej wzięło udział w drugim dniu wydarzenia, poświęconym „Wspólnotom uczącym się w kontekście umiędzynarodowienia i innych wyzwań edukacyjnych”. Towarzyszył im prorektor ds. umiędzynarodowienia, który dzień wcześniej uczestniczył w sesjach poświęconych innowacjom dydaktycznym na międzynarodowym kampusie. W Kongresie udział również wzięli przedstawiciele Działu Nuaczania.

Oficjalna inauguracja Kongresu była pełna inspiracji – podczas otwierającego panelu „Różne perspektywy mobilności studenckiej i pracowniczej” eksperci, m.in. prof. Larry Jackson (Columbia University, USA) oraz dr Emre Erol (Sabancı University, Turcja), dzielili się sprawdzonymi rozwiązaniami na rzecz mobilności akademickiej. W trakcie dyskusji przedstawiono najlepsze programy wymiany studenckiej i kadrowej, które wspierają integrację i rozwój uczelni na poziomie międzynarodowym. Całość prowadziła mgr Aleksandra Lewandowska, reprezentantka Krajowej Rady Doktorantów, która z pasją moderowała rozmowy o najnowszych trendach i narzędziach wspierających globalne środowisko akademickie.

1730103125159.jpg

W tym dniu odbył się także panel „Umiędzynarodowienie, a dydaktyka i jakość kształcenia z perspektywy samorządu studenckiego”, który wzbudził duże zainteresowanie wśród uczestników. W trakcie spotkania wyjaśniono różnice między umiędzynarodowieniem a internacjonalizacją i pokazano, jak te procesy wpływają na jakość kształcenia. Omówiono też kluczowe założenia deklaracji bolońskiej i sorbońskiej oraz wyjaśniono, w jaki sposób europejskie ramy kwalifikacji wspierają harmonizację systemów edukacyjnych. Wskazano także rolę organizacji, takich jak European Students Union (ESU), w promowaniu współpracy na poziomie europejskim.

Udział BWM w Kongresie zakończyła wizyta w Muzeum Śląskim – dodatkowa atrakcja, stanowiąca doskonałą okazję do relaksu oraz integracji po intensywnych dniach pełnych inspirujących dyskusji.

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano