Aktualności

"Wojna na Ukrainie w polskich mediach” – Spotkanie CUHK i UPJPII

Od 2021 r. konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją sprawił, że region ten znalazł się w centrum uwagi całego świata. Zamiast być tylko wojną regionalną, konflikt ten wywołuje szereg skomplikowanych problemów politycznych, gospodarczych, historycznych i społecznych zarówno na poziomie regionalnym, jak i międzynarodowym. W ramach zaliczeniowego programu studenckiego zorganizowanego przez Szkołę Dziennikarstwa i Komunikacji, działającej w ramach Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu wraz z czeską organizacją pozarządową Transitions, reprezentowaną przez Sarkę Truxovą, grupa studentów pod opieką organizatorki - starszej wykładowczyni Vivian Tam, wykładowcy Erica Tsang oraz asystentki nauczyciela akademickiego Crystal Li, podróżowała do Europy Środkowo-Wschodniej. Doświadczenie Czech, jak i Polski w kontekście udzielania pomocy ukraińskim uchodźcom oraz sposób, w jaki media przedstawiają konflikt na Ukrainie, zostały użyte jako punkt wyjścia do badania różnorodnych zagadnień. Analizowano m.in. historię II wojny światowej, dziedzictwo zimnej wojny oraz problem migracji i uchodźców w Europie, rolę organizacji międzynarodowych i traktatów w dzisiejszej polityce międzynarodowej, a także rozwój komunikacji medialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Studenci mieli możliwość szerokiego przeglądu i zrozumienia globalnego kontekstu, w którym powstają współczesne konflikty międzynarodowe. Wojna wpłynęła w istotny sposób na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ same Czechy przyjęły 400 000 ukraińskich uchodźców, a Polska miliony ukraińskich uchodźców, co jest jedną z największych liczb w Europie. Projekt obejmował również spotkanie z wolontariuszami oraz osobami z Centrum Jana Pawła II, zaangażowanymi w pomoc uchodźcom. Było to związane między innymi z wizytą dziennikarza Pakkina Leunga, dzięki któremu goście z CUHK poznali wielkość zaangażowania Domu Pielgrzyma, który na ponad 14 miesięcy (luty 2022- kwiecień 2023) stał się domem dla uchodźców ukraińskich.

W ramach wizyty w Krakowie w dniu 19 grudnia 2023 r. odbyło się także spotkanie studentów i pracowników akademickich Szkoły Dziennikarstwa i Komunikacji Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu oraz studentów i pracowników UPJPII. W ramach tego spotkania poruszano tematykę medialnego obrazu wojny na Ukrainie w polskich mediach, a także Polski w mediach zagranicznych. Spotkanie zorganizowane zostało dzięki współpracy Vivian Tam, Sarki Truxova, Anny Aleksandrowicz (zarządzającej Domem Pielgrzyma przy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Krakowie), Aleksandry Mirek-Rogowskiej (Koordynator ds. wymiany studenckiej w Biurze Współpracy Międzynarodowej), dr hab. Klaudii Cymanow-Sosin (Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół UPJPII).

Program wydarzenia obejmował wykład, dyskusję oraz część warsztatową, stanowiąc podróż do Europy Środkowej i Wschodniej. Tematyka ukierunkowana była na zrozumienie sposobu ukazywania aktualnie trwającego konfliktu w polskich mediach, roli Polski w niesieniu pomocy zarówno uchodźcom z Ukrainy, jak również Ukraińcom walczącym na froncie, a także migracji i problemu uchodźców w Europie.  Wykład wraz z dyskusją przygotowała Aleksandra Mirek-Rogowska wraz ze studentami Koła Naukowego Komunikacji Wizerunkowej – Izabelą Pudzisz, Karoliną Suder, Pauliną Paluch, Mikołajem Nawalanym. Części warsztatowej przewodniczył dr Piotr Drąg (wykładowca UPJPII) oraz studenci drugiego roku studiów licencjackich, którzy aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu w ramach zajęć „Migracje - historia, teraźniejszość, wyzwania”. Część warsztatowa pozwoliła studentom UPJPII i CUHK na pogłębioną dyskusję dotyczącą przyczyn migracji oraz wymianę doświadczeń międzykulturowych.

Spotkanie stworzyło okazję by zgłębić różnorodne aspekty trwającego konfliktu zbrojnego między Ukrainą a Rosją. Miało również na celu rozszerzenie perspektywy na temat tego globalnego problemu, łącząc wiedzę z obszarów mediów, polityki, historii i wiedzy o społeczeństwie. Dla studentów, jak i pracowników naukowych była to cenna platforma wymiany wiedzy i doświadczeń, sprzyjająca zrozumieniu globalnego kontekstu współczesnych migracji i konfliktów międzynarodowych.

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano