St Patrick's Pontifical University, Maynooth – Erasmus+ Traineeship 2022/2023 – RELACJA!

13.01.2023 Studenci/Doktoranci

st_patricks_pontifical_university.jpg

Best Life Experience ever!

Traineeship Erasmus St Patrick's Pontifical University, Maynooth 2022/23!

Erasmus w Irlandii to wspaniała przygoda życia ze względu na piękno i różnorodność tego magicznego kraju. Zielona Wyspa jest bogata w zapierającą dech w piersiach przyrodę, zamki, zabytkowe miejsca dziedzictwa kulturowego, dlatego jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki. Zanim jednak spakujesz swoją walizkę, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii i tak zaplanować tę przygodę, aby nie wpakować się w kłopoty.

Po pierwsze, zakwaterowanie. Znalezienie niedrogiego zakwaterowania dla studentów nie jest tutaj łatwe. Stypendium Erasmus je powinno pokryć, lecz resztę – wyżywienie, wycieczki, bilety oraz inne atrakcje musisz opłacić we własnym zakresie. Upewnij się, że masz zorganizowane miejsce na nocleg przed wyjazdem z kraju. Ponadto Irlandia jest stosunkowo droga dla krajów wschodnich. Zakwaterowanie w jednoosobowym pokoju zaczyna się od 560 euro (przykładowo moje stypendium wynosiło 620 euro miesięcznie).

Po drugie, nie polecam jedzenia w restauracjach, ponieważ bardzo szybko skończą Ci się fundusze. Przy Maynooth University jest duży sklep Aldi z naprawdę niskimi cenami, gdzie zaopatrzysz się we wszystkie artykuły spożywcze. Zarówno St Patrick University, jak i Maynooth University (to sąsiadujące i współpracujące ze sobą na jednym campusie uczelnie) mają bufety, w których można kupić ciepły lunch i nie tylko. Obok Aldi znajduje się również przystanek autobusowy, z którego można dojechać do Dublina (tylko 30 minut). 10 minut od uniwersytetu znajduje się też dworzec kolejowy (choć pociągi są ciut droższe). Jest również możliwość wyrobienia tzw. Leap Card, dzięki której zyskasz zniżki studenckie na przejazdy autobusem lub pociągiem.

Ale jak wygląda tam życie studenckie, czyli jedna z rzeczy, która najbardziej nas interesuje? Na terenie campusu działa MSU (Maynooth Students' Union), które organizuje wiele imprez tematycznych, spotkań gamingowych, stowarzyszeń hobbystycznych, sportowych i nie tylko. Jest tam również jeszcze jedna stołówka studencka. Na kampusie Maynooth University działa również ESN (Erazmus Student Network). Jest to stowarzyszenie, które zrzesza zarówno studentów zagranicznych, jak i irlandzkich, aby zapewnić przyjezdnym obcokrajowcom przyjemne spędzanie czasu  w Maynooth. Planują wycieczki, wydarzenia, aby zbliżyć ludzi i ułatwić nawiązywanie relacji między studentami.

Co do podróży, polecam odwiedzić jak najwięcej miejsc podczas wyjazdu, koniecznie Dublin, Cliffs of Moher, Belfast, Galway, Newgrange i Glendalough. To dość mały kraj, więc odległości między ciekawymi miejscowościami nie są duże. Większość muzeów, galerii czy wystaw w Dublinie jest za darmo, więc można dużo zobaczyć wcale nie wydając pieniędzy. :) Radzę Ci również zyskać jak najwięcej irlandzkich przyjaciół, ponieważ możesz z nimi podróżować, z pewnością opowiedzą wiele ciekawych rzeczy o życiu lokalnych studentów, irlandzkiej kulturze, a nawet może się to rozwinąć w przyjaźnie na całe życie! Na pewno pomoże w tym udział w imprezach MSU, ale równie śmiało spróbuj nawiązać kontakty z kolegami z zajęć. W samym Maynooth również nie brakuje świetnych miejsc – są klimatyczne puby, sklepy ze wszystkim, czego potrzebujesz, ruiny zamku, piękny historyczny budynek Carton House, centrum handlowe Dunnes Store, Tesco, McDonald, więc nawet tutaj możesz mieć co zwiedzać i dobrze się bawić. Jak dotrzeć z lotniska w Dublinie do Maynooth? Kiedy wysiądziesz z samolotu, zaraz przy lotnisku znajduje się autobus, który zabierze Cię do Dublina, a następnie poszukaj w centrum autobusu 115, który zabierze Cię bezpośrednio do Maynooth.

Gorąco polecam Ci wzięcie udziału w zajęciach języka irlandzkiego (drugi język narodowy Irlandii, którym Irlandczycy się posługują wymiennie). Na początku może być dość ciężko przez specyficzną wymowę, ale dzięki temu zaczniesz rozumieć nazwy budynków, ulic, a także lepiej zrozumieć tę wyjątkową kulturę celtycką. :) Zajęcia z języka irlandzkiego odbywają się na Maynooth University. Chodziłam na zajęcia dla początkujących i uważam je za bardzo przystępne, wbrew pozorom mnóstwo obcokrajowców na niego uczęszcza! I na koniec – jak najlepiej wykorzystaj ten czas, zobaczysz jak niesamowicie będziesz go wspominać!

Liliana Wójcik
Wydział Teologiczny UPJPII