Aktualności

REKRUTACJA - praktyki Erasmus+

18.06.2021 Studenci/Doktoranci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Na praktykę Erasmus+ można wyjechać do zagranicznej instytucji, np. przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit i do innych instytucji typu muzea, biblioteki, domy opieki społecznej, redakcje itp. Praktyka powinna być związana z dziedziną, jaką się studiuje. W pewnych przypadkach będzie ona stanowiła integralną część programu studiów (praktyka obowiązkowa), w innych – będzie dawała możliwość zdobycia dodatkowych kompetencji i umiejętności (praktyka nieobowiązkowa).

Rekrutacja na praktykę/ staż absolwencki ma charakter ciągły lub do wykorzystania miejsc!

Szczególy: https://international.upjp2.edu.pl/erasmus/wyjazdy-na-praktyki-smp/rekrutacja

Biuro Współpracy Międzynarodowej UPJPII​ [BWM]
ul. Bobrzyńskiego 10, pok.213
30-348 Kraków
tel.: +48 
12 421 84 40

e-mail: erasmus@upjp2.edu.pl

Kto może przystąpić do rekrutacji na praktyki Erasmus+ na UPJPII?

Do rekrutacji na praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ mogą przystąpić studenci i doktoranci wszystkich wydziałów UPJPII. 

Kto może wyjechać na praktykę Erasmus+?

O praktyki zagraniczne w ramach programu Erasmus+ mogą ubiegać się:

  • studenci wszystkich wydziałów UPJPII.
  • studenci studiów I, II, III stopnia studiów lub jednolitych studiów magisterskich (zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych) bez względu na obywatelstwo
  • studenci, którzy w momencie wyjazdu mają zaliczony ostatni semestr studiów
  • studenci po ukończeniu pierwszego roku studiów licencjackich lub jednolitych studiów magisterskich.
  • absolwenci UPJPII (rekrutacja do programu odbywa się jednak na ostatnim roku studiów, a nie po uzyskaniu statusu absolwenta)
  • studenci, którzy w trakcie wyjazdu nie będą korzystać z urlopu dziekańskiego lub studenckiego

Słuchacze studiów podyplomowych nie są uprawnieni do uczestnictwa w programie. 

Studenci studiujący na I roku studiów uzupełniających magisterskich lub studiów doktoranckich w momencie wyjazdu na praktykę muszą ukończyć pierwszy semestr studiów.

W jakim okresie i na jak długo można wyjechać na praktykę?

Praktyka Erasmus+ KA103-2019 powinna rozpocząć się i zakończyć w okresie pomiędzy 1 czerwca 2019 roku a 31 maja 2022 roku.

  • Student podczas swoich studiów, niezależnie od liczby studiowanych kierunków oraz liczby uczelni macierzystych, może wyjechać na studia (SMS) oraz na praktykę (SMP) na czas do 12 miesięcy (łącznie) na danym poziomie studiów. W przypadku studentów studiów jednolitych magisterskich czas ten wynosi 24 miesiące.
  • Wyjazd na studia Erasmus+ i praktykę Erasmus+ nie może nastąpić w tym samym czasie (wyjazdy są możliwe w tym samym roku akademickim, ale nie w tym samym okresie).

Minimalny okres trwania praktyki wynosi 2 miesiące (60 dni). Miesiąc należy rozumieć jako 30 dni.

Maksymalny okres finansowania wyjazdu na praktykę wynosi 3 miesiące (90 dni).

Do jakich krajów i instytucji można wyjechać na praktykę?

Praktyka może być realizowana w kraju uprawnionym do uczestniczenia w programie (28 krajów UE, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Turcja) w instytucji zagranicznej. Praktyka nie może być realizowana w instytucjach unijnych oraz w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami.

Jaka jest wysokość stypendium na wyjazd w ramach praktyki Erasmus+?

Stypendium Erasmus+ jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem i pobytem studenta/ki na praktyce (koszty podróży, ubezpieczenia, przygotowania językowego, zwiększone koszty utrzymania za granicą). Stypendium nie służy pokryciu pełnych kosztów podróży i utrzymania za granicą. Przyznane dofinansowanie zależy od tego w jakim kraju dana praktyka ma miejsce.

Wyjazdy na praktykę (SMP) w ramach Erasmus+ KA103-2019: 

Kraje należące do danej grupy Miesięczna stawka stypendium w euro
Grupa 1 - Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania 600
Grupa 2 - Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy 550
Grupa 3 - Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Macedonia Północna, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Serbia, Turcja, Węgry  500

 

Stypendium Erasmus+ będzie wypłacane maksymalnie przez okres 3 miesięcy

Zasady przyznawania stypendium

Co jest brane pod uwagę w czasie oceny kandydatów na wyjazdy?

Do podstawowych kryteriów oceny kandydatów/ek ubiegających się o praktykę w ramach programu Erasmus+ należą:

  • celowość praktyki;
  • poziom znajomości języka obcego, w którym odbywać się będzie praktyka Erasmus+;
  • rok studiów w momencie odbywania praktyki;
  • obowiązek odbycia praktyki zawodowej w ramach aktualnie realizowanego kierunku studiów;
  • nawiązanie współpracy z instytucją przyjmującą;
  • poświadczona działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich, związana z realizacją konkretnych przedsięwzięć.

Dodatkowe kryteria, jakie mogą być stosowane w przypadku uzyskania takiej samej średniej ważonej z kryteriów podstawowych przez więcej niż jednego kandydata/kę, to:

  • średnia ocen ważona za dotychczasowy okres studiów;
  • wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak wygląda procedura kwalifikacyjna na praktykę Erasmus+? 

DOSZ sprawdza dopełnienie przez kandydatów/ki kryteriów formalnych. Po spełnieniu warunków formalnych kandydatury zostaną ocenione według wymienionych wyżej kryteriów kwalifikacji na podstawie złożonych dokumentów.

Proces rekrutacji zostanie podsumowany na listach rankingowych.

W przypadku tej samej liczby punktów rankingowych o przyznaniu stypendium Erasmus+ decydować będzie średnia ocen ważona za dotychczasowy okres studiów lub rozmowa kwalifikacyjna.

Stypendium Erasmus+ otrzymają kandydaci/ki, którzy/re:

  • Uzyskają średnią ważoną nie mniejszą niż 4,00

Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie podpisanie umowy oraz złożenie wszystkich wymaganych przez BWM dokumentów, w podanych na stronie internetowej BWM terminach.

PROCES REKRUTACJI: 

Krok pierwszy: Student/ka zainteresowany/a odbyciem praktyki zagranicznej w ramach programu Erasmus zapoznaje się z Zasadami realizacji Programu Erasmus+ Praktyki na UPJPII.

Krok drugi: Jeżeli student/ka spełnia wszystkie wymogi formalne przewidziane powyższym regulaminem, może rozpocząć kompletowanie dokumentów aplikacyjnych oraz poszukiwania instytucji, w której chciał(a)by odbyć praktykę.
 
WAŻNE: Uzyskanie potwierdzenia przyjęcia na praktykę do danej instytucji zagranicznej nie jest konieczne, aby aplikować o dofinansowanie. Jeśli jednak uda się znaleźć instytucję oferującą miejsce stażu należy uzyskać od niej wypełnione przez koordynatora/kę praktyki zagranicznej potwierdzenie przyjęcia na staż w formie Latter of Intent.

Krok trzeci: Student/ka kompletuje następujące dokumenty:
 
Obowiązkowe

  • Wypełniony Formularz Kandydata wraz z własnoręcznym podpisem oraz podpisem koordynatora/opiekuna ds. praktyk studenckich i dyrektora macierzystej jednostki kandydata/ki;
  • Aktualny życiorys (CV) w języku polskim lub angielskim;
  • Zaświadczenie o średniej ocen ważonej za dotychczasowy okres studiów wystawione przez sekretariat macierzystej jednostki;
  • Certyfikat językowy potwierdzający znajomość języka kraju odbywania stażu lub języka, w którym odbywać się będzie praktykę (np. certyfikat, zaświadczenie z Centrum Językowego UPJPII
  • Latter of Intent, czyli potwierdzenie przyjęcia na praktykę wystawione przez instytucję przyjmującą;
  • Zaświadczenie o dodatkowej działalności studenckiej (działalność w kołach naukowych itp., udział w konferencjach, szkoleniach, szkołach letnich) oraz/lub wolontariackiej.

 
Krok czwarty: W terminach rekrutacji student/ka  przesyła wszystkie wyżej wymienione dokumenty na adres: erasmus@upjp2.edu.pl lub składa komplet dokumentów na adres Biuro Współpracy Międzynarodowej, 30-348 Kraków, ul. Bobrzyńskiego 10, p. 213.
 
Krok piąty: Student/ka czeka na wyniki rekrutacji, które będą ogłoszone odpowiednio drogą mailową:

Wsparcie językowe online (OLS)

Wsparcie językowe online

  • Erasmus+ Online Linguistic Support
  • Zgodnie z wytycznymi polskiej Narodowej Agencji programu Erasmus+ wszyscy uczestniczy programu wyjeżdżający na częściowe studia za granicą i/lub praktykę zagraniczną w ramach programu Erasmus+ zobowiązani są do wypełnienia testu językowego przed i po mobilności  w ramach Online Linguistic Support (OLS). Wymóg ten dotyczy studentów, dla których językiem wykładowym (studia)/roboczym(praktyki) jest: angielski, francuski, hiszpański, niderlandzki, niemiecki lub włoski.
  • Jeśli wśród 6 dostępnych języków nie ma języka, w którym student będzie studiował za granicą lub realizował praktykę to student nie musi podać nazwy języka i wypełnić testu biegłości językowej przed i po mobilności.
  • Online Linguistic Support jest narzędziem oceny kompetencji językowych i doskonalenia znajomości języków obcych dla uczestników mobilności długoterminowej w programie Erasmus+. OLS jest dostępny pod adresem: http://www.erasmusplusols.eu 

Test biegłości językowej Mobility Participants User Guide for Assessment

  • jest obowiązkowy do wypełnienia przed i po mobilności
  • wynik testu nie ma wpływu na wyjazd – służy jedynie do weryfikacji znajomości języka obcego przed i po mobilności
  • student otrzyma mail z wynikami testu biegłości językowej; 

Harmonogram działań

  1. Każdy student UPJPII zakwalifikowany na wyjazd na częściowe studia za granicą i/lub praktykę zagraniczną, jest zobowiązany przed wyjazdem na stypendium do wypełnienia testu językowego on-line.
  2. Stypendysta otrzyma informację z systemu OLS z prośbą o wypełnienie obowiązkowego testu biegłości językowej przed mobilnością. 

Obowiązek wypełnienia testów biegłości językowej przed i po mobilności w jednym z sześciu dostępnych w systemie OLS będzie zawarty w umowie finansowej na wyjazd na częściowe studia i/lub praktykę zagraniczną w ramach programu Erasmus+ od roku akademickiego 2015/16

Kurs językowy on-line obejmuje następujące elementy:

  • language courses: menu rozwijalne z możliwością doskonalenia kompetencji: czytanie, pisanie, gramatyka, słownictwo, komunikacja; o charakterze MOOC (Massive Open Online Course) na wybranym przez uczestnika poziomie;
  • tutoring: w formie klasy wirtualnej, zajęć z nauczycielami co drugi tydzień, trwające 0,5 h w godz. 9:00-16:00, na które słuchacze się zapisują;
  • forum: (nauczyciele odpowiadają na pytania uczestników);
  • news ;
  • level test:  test na zakończenie kursu on-line 

Problemy techniczne z funkcjonalnością systemem Erasmus+ Online Linguistic Support będą odsyłane do działu technicznego OLS lub można je zgłosić bezpośrednio na stronie OLS

Drugi obowiązkowy test językowy student pisze po powrocie ze stypendium

Testy mają na celu sprawdzenie wzrostu umiejętności językowego podczas stypendium.


PRZEWODNIK REKRUTACJI W RAMACH PRAKTYK

  1. Decydując się na wyjazd w ramach praktyk studenckich obowiązujących w programie studiów, student powinien zorientować się, czy jego koordynator praktyk z danej specjalności wyraża zgodę na odbywanie praktyk programowych poza granicami kraju przed rozpoczęciem aplikacji na praktyki w programie Erasmus+.
  2. W przypadku praktyk dodatkowych program praktyki ustalany jest z Wydziałowym Koordynatorem lub Administratorami Programu Erasmus+.
  3. Student we własnym zakresie organizuje praktykę za granicą.
  4. Kandydat powinien dostarczyć do Instytucjonalnego Koordynatora Programu Erasmus+ na UPJPII:
  • wniosek o wyjazd (CV oraz list motywacyjny w języku polskim lub w języku obcym);
  • zaświadczenie o średniej ocen (wyciąg z dziekanatu);
  • zaświadczenia/certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych (kserokopie);

Po zakwalifikowaniu:

  • wypełniony wstępnie i podpisany przez instytucję przyjmującą studenta Learning Agreement For Traineeships – Before the Mobility;
  1. Po zakwalifikowaniu się kandydat podpisze z uczelnią macierzystą umowę finansową, która szczegółowo określa warunki odbywania praktyki oraz wypłaty i rozliczenia stypendium.Wypłata stypendium następuje w ciągu 3 tygodni po podpisaniu umowy finansowej. Stypendium wypłacane jest jednorazowo na czas trwania pobytu zagranicznego w kwocie odpowiadającej 90% dofinansowania. Pozostałe 10% dofinansowania student otrzyma po rozliczeniu wyjazdu na macierzystej uczelni.
  2. Student ma prawo korzystać z OLS – kursu językowego online, dostępnego podczas mobilności zagranicznej. Obowiązek użytkowania systemu dotyczy studentów, dla których językiem wykładowym (studia)/roboczym (praktyki, praca w projekcie EVS) jest: włoski, hiszpański, angielski, niemiecki, niderlandzki, francuski, czeski, duński, grecki, portugalski, szwedzki. Planowane jest stopniowe rozszerzanie systemu o pozostałe języki oficjalne UE. Po wypełnieniu testu językowego przed wyjazdem student przynosi potwierdzenie jego wykonania (wydruk wyników). 
  3. Student wyjeżdża na praktykę 
  4. Po powrocie z praktyk student wypełnia ankietę uczestnika programu Erasmus+ (online). Po jej wypełnieniu przynosi pierwszą stronę jako potwierdzenie do Instytucjonalengo Koordynatora  Erasmus+.
  5. Po powrocie z praktyk student wypełnia test językowy OLS. Po wypełnieniu testu językowego po wyjeździe student przynosi potwierdzenie jego wykonania (wydruk wyników). 
  6. Po powrocie z praktyk maksymalnie w przeciągu 5 tygodni student jest zobligowany rozliczyć się z wyjazdu w ramach praktyk przedstawiając w uczelni macierzystej oryginalny dokument Learning Agreement for Traineeships – After the Mobility) z należytymi datami, pieczęciami i podpisami.

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano