Profesor Susi Ferfoglia poprowadzi kurs pt. "Hildegard von Bingen. Muzyka, gatunek i inspiracja religijna w Europie XII wieku"

09.04.2024 Naukowcy Ogólne
Ferfoglia Bingen Smuc
ESMUC (Escola Superior de Música de Catalunya) po raz drugi odwiedzi specjalistka w śpiewie gregoriańskim, Profesor Susi Ferfoglia, aby poprowadzić kurs "Hildegard von Bingen. Muzyka, gatunek i inspiracja religijna w Europie XII wieku", który odbędzie się w czwartek 11 i piątek 12 kwietnia. Kurs jest koordynowany przez profesora Juana Carlosa Asensio, także specjalistę w zakresie śpiewu gregoriańskiego i muzyki liturgicznej.
W ostatnich latach wzrosła liczba badań, które ujawniły wiele twarzy zakonnicy Hildegardy z Bingen. Jedną z najbardziej interesujących jest bez wątpienia jej twarz jako kompozytorki. Za jej delikatną inspiracją kryją się liczne zagadki, łamiąc zasady kompozycji oparte na oktawie. Podczas sesji poświęconych biograficznemu studiowaniu Hildegardy z Bingen, Profesor Ferfoglia pochyli się szczególnie nad tematyką kompozytorską od strony teoretycznej, a także praktycznej, opierając się na utworach zachowanych w średniowiecznych źródłach.
Profesor Susi Ferfoglia jest specjalistką w dziedzinie śpiewu gregoriańskiego, wykładowczynią akademicką i dyrektorką Instytutu Muzyki Sakralnej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest również założycielką i dyrektorką (od 2016 roku) studiów podyplomowych w zakresie monodycznego śpiewu liturgicznego UPJPII, założycielką żeńskiego zespołu Flores Rosarum, specjalizującego się w utworach Hildegardy z Bingen i polskiej monofonii od 2007 roku. Oprócz działalności koncertowej koncentruje się również na semiotycznej praktyce śpiewu gregoriańskiego w obszarze liturgicznym.
Więcej informacji dostępnych TUTAJ