Polskie uczelnie zdobywają Londyn: nowe możliwości współpracy

3.png

W dniach 21-23 czerwca 2024 roku odbyły się spotkania w ramach wydarzenia Polonia Meetings w Londynie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) wraz z Ambasadą RP w Londynie oraz Polską Macierzą Szkolną. Oprócz spotkań z młodzieżą polską w planach były również spotkania z uczelniami brytyjskimi, UK International Universities i British Council. Delegacja z Polski składała się z przedstawicieli różnych uczelni i instytucji akademickich, w tym między innymi Uniwersytetu Jagiellońskiego, AGH, Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Nasz uniwersytet reprezentowała Aleksandra Mirek-Rogowska z Biura Współpracy Międzynarodowej. Wyjazd miał na celu promocję polskiego szkolnictwa wyższego oraz nawiązanie współpracy z brytyjskimi partnerami edukacyjnymi.

1.png

21 czerwca odbyło się spotkanie EDU&SCIENCE Meeting w British Council, gdzie miały miejsce prezentacje poszczególnych uczelni oraz sesje networkingowe z uczestnikami zainteresowanymi studiami w Polsce, a także możliwość współpracy akademickiej. 22 czerwca i 23 czerwca odbyły się spotkania z Polonią, w tym również Piknik Polonijny zorganizowany z okazji 60-lecia Polskiego Ośrodeka Społeczno- Kulturalnego w Londynie (POSK), które umożliwiły bezpośrednie rozmowy z młodzieżą, rodzicami i pedagogami.

Wyjazd do Londynu zaowocował wymianą doświadczeń i nawiązaniem nowych kontaktów z brytyjskimi partnerami, co może prowadzić do przyszłych projektów badawczych i edukacyjnych. Prezentacje polskich uczelni wzbudziły duże zainteresowanie, co może przyciągnąć więcej zagranicznych studentów do Polski, a udział w pikniku rodzinnym wzmocnił relacje z polską społecznością w Wielkiej Brytanii. Podkreślono również znaczenie międzynarodowej promocji polskiego szkolnictwa wyższego i konieczność dalszej współpracy międzynarodowej oraz organizacji podobnych wydarzeń.

2.png