Orientation Day - summer 2023/2024

W dniu 21 lutego 2024 roku odbył się Orientation Day na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, dedykowany przyjeżdżającym na semestr letni studentom Erasmusa. Wydarzenie miało na celu zapoznanie nowych studentów z życiem akademickim, możliwościami naukowymi oraz kulturalnym dziedzictwem miasta Krakowa.

W spotkaniu uczestniczyło 10 studentów z różnych krajów, reprezentujących takie narodowości jak Portugalia, Chorwacja, Włochy, Gruzja i Ukraina. To było wyjątkowe spotkanie, które pozwoliło na integrację oraz wymianę doświadczeń między studentami z różnych zakątków Europy.

Spotkanie rozpoczęło się serdecznym przywitaniem ze strony pełnomocnika ds. współpracy międzynarodowej - ks. prof. dr hab. Roberta Woźniaka oraz członków Biura Współpacy Międzynarodowej - Tomasza Kniazia (Koordynatora współpracy międzynarodowej) oraz Aleksandrę Mirek-Rogowską (Koordynatora ds. wymiany studenckiej). Następnie uczestnicy mieli okazję obejrzeć film prezentujący życie akademickie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz szeroki wybór oferowanych kierunków studiów. W trakcie spotkania nie tylko członkowie biura Współpracy Międzynarodowej mieli okazję się przedstawić, ale również sami przyjezdni studenci, co sprzyjało integracji i nawiązywaniu nowych znajomości. Tomasz Kniaź również podzielił się informacjami na temat różnych inicjatyw organizowanych przez biuro, z myślą o studentach Erasmusa, co dodatkowo zwiększyło zainteresowanie uczestników. Po krótkiej przerwie na kawę, uczestnicy wrócili na część warsztatową, gdzie Aleksandra Mirek-Rogowska przedstawiła wewnętrzne systemy uczelniane, sposób zapisów na zajęcia, a także przekazała pakiet praktycznych porad dotyczących funkcjonowania uczelni.

Największą atrakcją dnia była wystawa po Skarbach Krakowskiej Kapituły, po której oprowadzała studentów Joanna Świtała (historyk sztuki, licencjonowany przewodnik po Krakowie). Podczas zwiedzania  studenci mieli oni okazję poznać historię Krakowa i Polski oraz dowiedzieć się, jaką rolę Uniwersytet Papieski Jana Pawła II odegrał w renowacji skarbów dziedzictwa kapituły katedralnej. W przestrzeni wystawienniczej za pomocą multimediów przedstawiony został przebieg prac konserwatorskich, zdigitalizowane pomieszczenie Kapitularza wraz z wybranymi zabytkami stanowiącymi świadectwo działalności Krakowskiej Kapituły Katedralnej i znaczenie jej wkładu w rozwój kultury polskiej i europejskiej (link do wystawy: TUTAJ).
Na zakończenie zwiedzania każdy mógł przymierzyć repliki insygniów królewskich oraz płaszcz, co pozwoliło uczestnikom poczuć się jak prawdziwi monarchowie Polski.
Spotkanie było nie tylko okazją do poznania struktury uczelni i jej możliwości, ale także do wzbogacenia wiedzy o kulturalnym dziedzictwie Krakowa oraz integracji między studentami. To wydarzenie stanowiło doskonałą inaugurację pobytu studentów Erasmusa na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.