Aktualności

Od Erasmusa do Erasmusa+

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W 2017 r. minęła 30-ta rocznica ustanowienia program Erasmus – tutaj znajdziesz informacje o tym, jak program został przekształcony w Erasmus+ oraz jaki jest jego wpływ i jakie korzyści przynosi, a także relacje stypendystów i opis, jak pokolenie Erasmus+ widzi przyszłość programu po roku 2020.

Erasmus+ umożliwia zdobycie umiejętności potrzebnych do uzyskania niezależności i czerpania zadowolenia z życia. Pomaga on uczestnikom odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie i wzmacnia poczucie tożsamości europejskiej, która uzupełnia tożsamość na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

november_pl.jpg?itok=cDg0BzYA

Erasmus+ umożliwia zdobycie umiejętności potrzebnych do uzyskania niezależności i czerpania zadowolenia z życia. Pomaga on uczestnikom odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie i wzmacnia poczucie tożsamości europejskiej, która uzupełnia tożsamość na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

Erasmus+ pomaga budować poczucie własnej wartości, zwiększa naszą elastyczność, otwartość, empatię i solidarność, ale nie tylko. Poprzez kontakty z innymi ludźmi – podczas rozmowy, wolontariatu czy nauki – odkrywamy podobieństwa, które niejednokrotnie prowadzą do stworzenia trwałych więzi. Francuski wiolonczelista Matthieu Saglio uważa, że Erasmus+ zmienia świat na lepsze: Brak tolerancji zawsze opiera się na uprzedzeniach. Erasmus+ oferuje jedyną w swoim rodzaju możliwość zmierzenia się ze swoimi uprzedzeniami i zastąpienia ich realną wiedzą na temat innych ludzi i kultur. Wspominając swojego Erasmusa w Hiszpanii, Matthieu mówi, że wszystkie te programy wymiany uczą tolerancji i otwartości.

Z Erasmusem+ otwartość przestaje być abstrakcyjnym pojęciem i staje się codziennością. Program ukształtował już całe nowe pokolenie Europejczyków. Wielu absolwentów założyło nawet rodziny ze swoimi studenckimi miłościami z czasów Erasmusa: jedna trzecia byłych uczestników programu dzieli życie z partnerem z innego kraju. W przypadku osób, które nie uczestniczyły w Erasmusie, odsetek ten wynosi tylko 10 proc.

Otwartość to podstawa zintegrowanego społeczeństwa. Podczas unijnego szczytu społecznego, który odbył się w tym miesiącu w Göteborgu, przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker stwierdził: Edukacja i kultura mają kluczowe znaczenie dla przyszłości (...). W ten sposób możemy obrócić przypadkowe okoliczności w szansę, zmienić lustra w okna, nadać głębszy sens temu, co znaczy być „Europejczykami”, przy całej różnorodności Europy. Aby w pełni wykorzystać potencjał edukacji i kultury w tworzeniu miejsc pracy oraz zapewniania sprawiedliwości społecznej i propagowania aktywnej postawy obywatelskiej, Komisja Europejska zachęca państwa członkowskie do zaangażowania się w tworzenie europejskiego obszaru edukacji, który ma powstać do 2025 roku.

Korzyści płynące z tej inicjatywy są oczywiste. Członek włoskiego parlamentu Sandro Gozi mówi: Największymi walorami UE są jej różnorodność kulturowa i językowa. Musimy więcej w nie inwestować. Sandro, który sam jest absolwentem Erasmusa, dostrzega korzyści płynące z programu: Najlepszym antidotum na truciznę, jaką jest populizm, nienawiść i dyskryminacja, jest wiedza. Ważne, żeby jak najwięcej ludzi wiedziało, czym jest UE i na jakich wartościach się opiera.

Więcej tutaj

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano