Aktualności

„Cheira bem, cheira a Lisboa” - zespół BWM na szkoleniu w Lizbonie

09.07.2025 Ogólne

W dniach 12-16 maja 2025 Urszula Leszyńska i Klaudia Miśkowicz z Biura Współpracy Międzynarodowej brały udział w szkoleniu (BIP) pt. „Internationalization at Home as a Key to Inclusion and Diversity”. Poniżej zamieszczamy ich relację z wyjazdu.

 

„Cheira bem, cheira a Lisboa” znaczy: „Pachnie pięknie, pachnie Lizboną”. To hasło doskonale podsumowuje kilka dni wyjazdu szkoleniowego, w którym miałyśmy okazję uczestniczyć w ramach programu Erasmus+ (mobilność pracowników, STT) w dniach 12-16 maja 2025. Organizatorem wydarzenia był Portugalski Uniwersytet Katolicki z siedzibą w Lizbonie.

Za temat przewodni wybrano różnorodność oraz wyzwania stojące przed uczelniami, które przez ostatnie dwie dekady działają w przestrzeni rosnącej liczby zagranicznych studentów i kadry akademickiej. Lizbona jest idealnym miejscem do podejmowania dyskusji na temat różnorodności - to miasto wielu kultur, a więc i wielu zapachów. Słodki aromat portugalskich pastéis de nata, kusząca woń afrykańskich przypraw, zapach ekscytacji turystów z różnych części świata, a nad tym wszystkim unosząca się świeżość rozwieszonego nad wąskimi uliczkami prania.

W trakcie szkolenia miałyśmy możliwość przedstawić strategię umiędzynarodowienia wdrażaną przez UPJPII, a także wysłuchać prezentacji uczestników z wielu europejskich uczelni. Oprócz wykładów dotyczących pojęć różnorodności, tożsamości i włączania oraz roli „umiędzynarodowienia w domu”, uczestniczyłyśmy w warsztatach rozwijających kompetencje interkulturalne. Szkolenie było również przestrzenią rozmów o wpływie umiędzynarodowienia na sposoby funkcjonowania uczelni, w tym na pracę administracji oraz kadry naukowo-dydaktycznej. Wielokulturowy świat jest przestrzenią nabywania nowych umiejętności, takich jak tolerancja wobec innych sposobów komunikacji, a także odkrywania własnej tożsamości w kontakcie z tym, co obce.

Wielką wartością była dla nas możliwość nawiązania kontaktów z innymi uczestnikami szkolenia. Wymiana doświadczeń i podzielenie się wyzwaniami poszerzyły nasz punkt widzenia i stały się inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań problemów, z którymi mierzymy się na co dzień w pracy zawodowej.

Także program kulturalny szkolenia był okazją do zrozumienia, że różnorodność jest wielką wartością. Zwiedzanie Lizbony, Estoril i Cascais odsłoniło przed nami mozaikę wielonarodowej i wielokulturowej historii, która z różnorodnych kafli (w Portugalii zwanych azulejos) tworzy spójny obraz, w którym my – Europejczycy XXI wieku – możemy się przejrzeć i wciąż uczyć, że różnorodność od wieków jest częścią naszej tożsamości.

 

Klaudia Miśkowicz
Urszula Leszyńska

Galeria zdjęć

fundusze.png

reczpospolita.png

malopolska.png

ue.png

This website uses cookies. We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website.

Zapisano