Aktualności
„Cheira bem, cheira a Lisboa” - zespół BWM na szkoleniu w Lizbonie
W dniach 12-16 maja 2025 Urszula Leszyńska i Klaudia Miśkowicz z Biura Współpracy Międzynarodowej brały udział w szkoleniu (BIP) pt. „Internationalization at Home as a Key to Inclusion and Diversity”. Poniżej zamieszczamy ich relację z wyjazdu.
„Cheira bem, cheira a Lisboa” znaczy: „Pachnie pięknie, pachnie Lizboną”. To hasło doskonale podsumowuje kilka dni wyjazdu szkoleniowego, w którym miałyśmy okazję uczestniczyć w ramach programu Erasmus+ (mobilność pracowników, STT) w dniach 12-16 maja 2025. Organizatorem wydarzenia był Portugalski Uniwersytet Katolicki z siedzibą w Lizbonie.
Za temat przewodni wybrano różnorodność oraz wyzwania stojące przed uczelniami, które przez ostatnie dwie dekady działają w przestrzeni rosnącej liczby zagranicznych studentów i kadry akademickiej. Lizbona jest idealnym miejscem do podejmowania dyskusji na temat różnorodności - to miasto wielu kultur, a więc i wielu zapachów. Słodki aromat portugalskich pastéis de nata, kusząca woń afrykańskich przypraw, zapach ekscytacji turystów z różnych części świata, a nad tym wszystkim unosząca się świeżość rozwieszonego nad wąskimi uliczkami prania.
W trakcie szkolenia miałyśmy możliwość przedstawić strategię umiędzynarodowienia wdrażaną przez UPJPII, a także wysłuchać prezentacji uczestników z wielu europejskich uczelni. Oprócz wykładów dotyczących pojęć różnorodności, tożsamości i włączania oraz roli „umiędzynarodowienia w domu”, uczestniczyłyśmy w warsztatach rozwijających kompetencje interkulturalne. Szkolenie było również przestrzenią rozmów o wpływie umiędzynarodowienia na sposoby funkcjonowania uczelni, w tym na pracę administracji oraz kadry naukowo-dydaktycznej. Wielokulturowy świat jest przestrzenią nabywania nowych umiejętności, takich jak tolerancja wobec innych sposobów komunikacji, a także odkrywania własnej tożsamości w kontakcie z tym, co obce.
Wielką wartością była dla nas możliwość nawiązania kontaktów z innymi uczestnikami szkolenia. Wymiana doświadczeń i podzielenie się wyzwaniami poszerzyły nasz punkt widzenia i stały się inspiracją do poszukiwania nowych rozwiązań problemów, z którymi mierzymy się na co dzień w pracy zawodowej.
Także program kulturalny szkolenia był okazją do zrozumienia, że różnorodność jest wielką wartością. Zwiedzanie Lizbony, Estoril i Cascais odsłoniło przed nami mozaikę wielonarodowej i wielokulturowej historii, która z różnorodnych kafli (w Portugalii zwanych azulejos) tworzy spójny obraz, w którym my – Europejczycy XXI wieku – możemy się przejrzeć i wciąż uczyć, że różnorodność od wieków jest częścią naszej tożsamości.
Klaudia Miśkowicz
Urszula Leszyńska