CEEPUS
CEEPUS – ŚRODKOWOEUROPEJSKI PROGRAM WYMIANY UNIWERSYTECKIEJ
Podstawowym celem Programu było wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich. Umożliwia on intensyfikację kontaktów między szkołami wyższymi krajów, będących Stronami Porozumienia.
Porozumienie jest podpisane pomiędzy Republiką Austrii, Republiką Bułgarii, Republiką Węgierską, Republiką Chorwacji, Republiką Czeską, Republiką Węgierską, Rzecząpospolitą Polską, Rumunią, Republiką Słowacji i Republiką Słowenii.
Program CEEPUS jest dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego drugim co do ważności wielostronnym programem współpracy w obszarze szkolnictwa wyższego (po programie Erasmus+). Po stronie polskiej jest on postrzegany równocześnie jako bardzo ważne narzędzie do realizacji celów Deklaracji Bolońskiej oraz budowania Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego i Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
W ramach nowego Programu CEEPUS wspierane są nie tylko osoby wyjeżdżające do uczelni innych państw w celu odbycia części studiów lub w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych, lecz również osoby wyjeżdżające do uczelni państw współpracujących w celu realizacji projektów badawczych lub innych przedsięwzięć naukowych.
Funkcjonowanie Programu opiera się na zasadzie braku transferu pieniędzy (tzw. współpraca bezdewizowa) – każdy kraj uczestniczący zabezpiecza odpowiednią pulę miesięcy stypendialnych i pokrywa koszty podróży swoich stypendystów do i z miejsca odbywania stażu oraz koszty pobytu obcokrajowców w ramach zadeklarowanej puli stypendialnej, realizuje się poprzez Narodowe Biura CEEPUS – w Polsce w strukturach BUWIWM.
Oficjalna strona internetowa programu: www.ceepus.info
W konkursie wniosków na rok akademicki 2017/2018, jednostki UPJPII złożyły 3 podania o włączenie do programu CEEPUS:
-Wydział Nauk Społecznych ( Instytut Pracy Socjalnej) - wniosek o utworzenie sieci wraz z Uniwersytetem w Preszowie (Wydział Teologii Prawosławnej) i Uniwersytetem Karola Wielkiego (Wydział Teologii Husyckiej) - wymiana pracowników i studentów, wspólne warsztaty i szkolenia nt. pracy socjalnej.
-Wydział Filozoficzny - 2 wnioski o przyłączenie do istniejących sieci, składających się z kilkunastu uczelni z wielu krajów takich jak Austria, Czechy, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Serbia i Chorwacja - wymiana pracowników i studentów.